Kondycja włosów zależy w dużej mierze od sposobu ich pielęgnacji, ale przede wszystkim stosowanej diety. Wraz z pożywieniem należy dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu substancji odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych, które mają szczególne znaczenie dla włosów.1,2,3
Które substancje odżywcze wpływają na włosy? Poznaj składniki na włosy, o których podaż powinnaś się szczególnie zatroszczyć!
Dobre witaminy na skórę i włosy – jakie witaminy wpływają na włosy?
By móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, trzeba też zadbać o skórę głowy, dostarczając jej wszystkich potrzebnych składników odżywczych.1,2,3 Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia przyjmować witaminy i składniki mineralne zgodnie z zapotrzebowaniem swojego organizmu. Poznaj witaminy ważne dla zdrowia i wyglądu włosów.
Witamina A na skórę
Odpowiedni stan skóry wpływa też na wygląd włosów. Witamina A jest niezwykle ważna dla zdrowia skóry, ponieważ ma wiele korzystnych właściwości. Przede wszystkim, witamina A stymuluje procesy naprawy skóry i regeneracji komórek, co pomaga w utrzymaniu zdrowej, gładkiej i młodzieńczej skóry.
Gdzie znajduje się witamina A? Duże jej ilości występują w wątrobie, podrobach, rybach, produktach mlecznych i ciemnozielonych warzywach.1
Witamina C na skórę
Każdego dnia powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi odpowiednie ilości witaminy C, która z kolei odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu1, bo kolagen jest budulcem skóry. Aby wspomóc produkcję kolagenu i zachować młody wygląd skóry, warto dbać o odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze.
Witaminę C, podobnie jak i pozostałe witaminy, powinniśmy dostarczać głównie wraz z pożywieniem. Gdzie znaleźć największe jej ilości? Witamina C zawarta jest w cytrusach, kapuście, brokułach, czarnej porzeczce i papryce.1
Witaminy z grupy B skórę
Dla skóry znaczenie ma także właściwa podaż witamin z grupy B. Do szczególnie ważnych witamin z tej grupy zalicza się przede wszystkim1:
- witamina B5 (kwas pantotenowy) – obecna jest w warzywach i owocach, żółtkach jaj, ziarnach zbóż i drożdżach;
- witamina B7 (biotyna) – występuje w mleku, serze, ciemnym ryżu oraz orzechach.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że witaminy z grupy B, w tym przede wszystkim witamina B5, B6, B8, B9 i B12, wykorzystywane są w pielęgnacji skóry głowy i włosów.
Jakie substancje mineralne wpływają na kondycję włosów?
Same witaminy na wzmocnienie włosów nie wystarczą, aby trwale poprawić ich kondycję. Dodatkowo trzeba włączyć do diety produkty bogate w substancje mineralne, w tym m.in.1:
- cynk i selen – pomagają zadbać o włosy. Cynk występuje w mięsie, wątróbce, rybach, serach żółtych, kaszy gryczanej, jajach i ryżu;
- żelazo – bierze udział w transporcie czerwonych krwinek, które niosą substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Duże ilości żelaza znajdują się w mięsie wołowym i drobiowym oraz rybach;
- miedź – bierze udział w procesie wytwarzania barwnika skóry, więc chcąc zadbać o kolor włosów zaleca się jej suplementację. Miedź można dostarczać wraz z orzechami, rybami, grzybami lub owocami;
Jak dbać o włosy na co dzień?
Ważne dla włosów i skóry substancje odżywcze takie jak witaminy i składniki mineralne powinno się dostarczać wraz z dietą. Bardzo ważne jest też picie wody, dzięki której organizm jest dobrze nawodniony.1
Trzeba też zadbać o swoje włosy poprzez regularne mycie ich delikatnym szamponem, unikanie nadmiernego stosowania gorącego suszenia i prostowania, oraz stosowanie odżywczych masek i serum do włosów. Ważne jest również regularne podcinanie końcówek włosów oraz unikanie czynników takich jak stres, niedospanie, złe odżywianie i palenie papierosów, które mogą mieć negatywny wpływ na kondycję włosów.
Zestaw witamin dla kobiet
Dostarcz organizmowi witamin biorąc Falvit. To suplement diety przeznaczony dla kobiet, który zawiera 13 witamin i 9 składników mineralnych wpływających na zdrowie i wygląd. Dla włosów szczególne znaczenie mają pierwiastki takie jak cynk i selen. Przyjmując zestaw witamin, dostarczasz organizmowi składników, których Twój organizm nie jest w stanie sam zsyntetyzować.4
Odżywianie i pielęgnacja włosów i skóry –witaminy i minerały?
Jak już wiesz, witaminy i minerały w dużym stopniu wpływają na zdrowie całego organizmu, a gdy ten jest dobrze odżywiony, twoje włosy wyglądają na zdrowe i mocne. W przypadku nadmiernego wypadania włosów i widocznego pogorszenia ich kondycji warto udać się do lekarza, aby dowidzieć się, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Specjalista może zlecić badania poziomu wpływających na ich stan witamin i minerałów, i ewentualnie , zaleci ich uzupełnianie.
Najczęściej zadawane pytania:
1. Jak długo powinno się stosować witaminy na włosy?
Suplementacja witamin powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Przeważnie zaleca się spożywanie wybranego zestawu witamin na włosy przez co najmniej 2-3 miesiące. Jest to czas, który pozwoli uzupełnić ilości składników odżywczych w organizmie i tym samym wzmocni kondycję włosów. Jednocześnie należy pamiętać, że suplementacja powinna stanowić uzupełnienie zdrowej diety, zawierającej pokarmy bogate w białko, składniki mineralne i witaminy, stymulujące produkcję keratyny i kolagenu. Dzięki temu łatwiejsza będzie odnowa włosów, czyli tworzenie mocniejszych, gęstszych, zdrowszych i błyszczących pasm na głowie.
2. Co pomaga zachować zdrowe włosy?
Oprócz prawidłowej pielęgnacji, w utrzymaniu zdrowych włosów pomagają substancje odżywcze, takie jak biotyna (witamina B7) oraz cynk i selen. Najlepiej dostarczać je wraz z posiłkami w codziennej, zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Należy pamiętać, że regeneracja i poprawa wyglądu włosów, a także ich porost nie następują z dnia na dzień. Są uzależnione od wielu czynników, w tym od stanu zdrowia. Jednak w miarę postępu i regularnego uzupełniania składników odżywczych w organizmie, po pewnym czasie można zauważyć pozytywne rezultaty.
Bibliografia:
- Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kraków, 2012.
- Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2018 / vol. 7.
- Czerwonka W., Puchalska D., Zarzycka-Bienias R. i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2019 / vol. 8.
- Witryna internetowa: https://falvit.pl (dostęp: 2022.04.04.)