Na kondycję skóry wpływa wiele czynników. Zależy ona nie tylko od pielęgnacji, ale także od sposobu odżywiania się i prowadzonego stylu życia. Stan skóry ulegnie pogorszeniu, jeśli dieta będzie opierała się na niezdrowych, wysoko przetworzonych produktach, jak również wtedy, gdy zabraknie w niej witamin. Bo jak się okazuje, witaminy mają bardzo duży wpływ na kondycję skóry.1,2,3,4
Witaminy na zdrową skórę – jakie witaminy wpływają na skórę? Zobacz polecane witaminy dla kobiet, które wspomagają nie tylko na zdrowie, ale też na urodę.
Witaminy na skórę – jakie witaminy wpływają na stan skóry?
Aby cieszyć się zdrową, pięknie wyglądającą skórą, trzeba dostarczyć organizmowi witaminy i składniki mineralne, które mają na nią dobroczynny wpływ. Organizm ludzki nie jest bowiem w stanie ich sobie samodzielnie wyprodukować.1,2,3,4 Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na witaminach. Poniżej znajdziesz witaminy dobre na włosy i skórę.
Witamina A na skórę1
Witamina A pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry oraz błon śluzowych. Jak to się odbywa?
Witamina A jest wymagana dla integralności komórek nabłonkowych w całym organizmie. Kwas retinowy, poprzez aktywację odpowiednich receptorów kwasu retinowego i retinoidu X, reguluje ekspresję różnych genów kodujących białka strukturalne, enzymy, białka macierzy zewnątrzkomórkowej oraz białka i receptory wiążące retinol.7
Witamina C na skórę2
Kolejną witaminą dobrą na skórę jest witamina C, a to dlatego, że jest substancją o działaniu antyoksydacyjnym. Co to znaczy? Witamina C pomaga w ochronie komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Witamina C pomaga w produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry.
Wśród witamin z grupy B pomagających zachować zdrową skórę można wymienić:
- witaminę B3 (niacynę), która pomaga również w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych;
- witaminę B2 (ryboflawinę), która uczestniczy w funkcjonowaniu błon śluzowych oraz pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym;
- witaminę B7 (biotynę), która wspiera utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych oraz pomaga zachować zdrowe włosy.
Jak dostarczać organizmowi witaminy odpowiadające za stan skóry?
Jak już zdążyłaś się dowiedzieć, odpowiedni poziom witamin, jak również składników mineralnych ma dobroczynny wpływ na skórę. Zatroszcz się więc o dostarczanie ich we właściwych dla organizmu ilościach.
Naturalne witaminy dla kobiet powinny być dostarczane przede wszystkim wraz z pożywieniem. Zdrowa, zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta zapewni odpowiednie porcje witamin i minerałów.5 Jak jeszcze można dostarczyć organizmowi witamin?
Zestaw witamin i składników mineralnych dla kobiet na zdrową skórę
W dostarczeniu organizmowi niezbędnych mu składników może pomoc zestaw witamin i składników mineralnych dla kobiet Falvit. Suplement diety Falvit to komplet witamin dla kobiet, który dodatkowo dostarcza organizmowi składniki mineralne.6 Zawiera 13 witamin i 9 minerałów przeznaczonych dla kobiet. Biorąc witaminy i minerały dla kobiet, troszczysz się nie tylko o swoją skóręa,c, ale także o włosya,b i paznokciea.
- Cynk pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie.
- Biotyna pomaga zachować zdrowe włosy.
- Niacyna, ryboflawina, witamina A oraz C pomagają zachować zdrowa skórę
Najczęściej zadawane pytania:
1. Jakie są źródła witamin ważnych dla zdrowia skóry w codziennej diecie?
Witaminę A można znaleźć w wątróbce, marchewce, słodkich ziemniakach i jarmużu. Witamina D występuje w tłustych rybach, wątróbce, żółtku jaja oraz jest produkowana przez skórę pod wpływem słońca. Witaminy z grupy B takie jak: ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina B3), biotyna (witamina B7) również przyczyniają się do utrzymania zdrowej skóry. Najczęściej znajdują się w produktach zbożowych, mięsie, rybach, jajach, mleku, zielonych warzywach liściastych oraz wątrobie.4 Witamina C pomaga natomiast w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry. Witamina ta jest obecna w owocach cytrusowych i jagodowych, papryce czy pietruszce.
2. Jaka jest różnica między witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach i w wodzie?
Głównym kryterium, według którego podzielono witaminy, jest ich rozpuszczalność. Związki rozpuszczalne w wodzie nazywane są witaminami hydrofilowymi, należą do nich: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (witamina PP, niacyna, kwas nikotynowy), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B12 (cyjanokobalamina), C (kwas askorbinowy), H (biotyna), kwas foliowy (foliacyna). Związki rozpuszczalne w tłuszczach nazywane są witaminami lipofilowymi i należą do nich: A (retinol), D (cholekalcyferol), E (tokoferol), K (filochinon).4 Sposób, w jaki rozpuszczają się witaminy, wpływa na ich przyswajalność.4 Z tego powodu rekomenduje się, aby suplementy diety, zawierające witaminy A, D, E i K, przyjmować w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim.
Bibliografia:
- Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3): 352-356.
- Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Farmacja współczesna, 2012; 5: 174-178.
- Czerwonka W., Puchalska D., Zarzycka-Bienias R. i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2019 / vol. 8.
- Marwicka J., Gałuszka A., Zastosowanie preparat w witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine 4 / 2021 / vol. 10.
- Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.
- Witryna internetowa: https://falvit.pl (dostęp: 2022.04.04.).
- EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA); Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to vitamin A and cell differentiation (ID 14), function of the immune system (ID 14), maintenance of skin and mucous membranes (ID 15, 17), maintenance of vision (ID 16), maintenance of bone (ID 13, 17), maintenance of teeth (ID 13, 17), maintenance of hair (ID 17), maintenance of nails (ID 17), metabolism of iron (ID 206), and protection of DNA, proteins and lipids from oxidative damage (ID 209) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC No 1924/2006 on request from the European Commission. EFSA Journal 2009; 7(9):1221. [25 pp.].