Skip to main content

Na kondycję skóry wpływa wiele czynników. Zależy ona nie tylko od pielęgnacji, ale także od sposobu odżywiania się i prowadzonego stylu życia. Stan skóry ulegnie pogorszeniu, jeśli dieta będzie opierała się na niezdrowych, wysoko przetworzonych produktach, jak również wtedy, gdy zabraknie w niej witamin. Bo jak się okazuje, witaminy mają bardzo duży wpływ na kondycję skóry1,2,3,4. Witaminy na zdrową skó – jakie witaminy wpływają na skórę? Zobacz polecane witaminy dla kobiet, które wspomagają nie tylko na zdrowie, ale też na urodę.

Witaminy na skórę – jakie witaminy wpływają na stan skóry?

Aby cieszyć się zdrową, pięknie wyglądającą skórą, trzeba dostarczyć organizmowi witaminy i składniki mineralne, które mają na nią dobroczynny wpływ. Organizm ludzki nie jest bowiem w stanie ich sobie samodzielnie wyprodukować1,2,3,4. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na witaminach. Poniżej znajdziesz witaminy dobre na włosy, skórę i paznokcie.

Witamina A na skórę1

Pierwszą z witamin, która wykazuje duży wpływ na stan naszej skóry, jest witamina A będąca składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Retinoidy, czyli jej pochodne, dobrze wnikają w warstwę rogową naskórka, a w niewielkim stopniu również do skóry właściwej i tkanki podskórnej. W ten sposób przyspieszają odnowę naskórka i wpływają na funkcje regulacyjne skóry.

Pochodne witaminy A poprawiają strukturę warstwy rogowej, wzmacniając funkcje ochronne naskórka i zmniejszając przeznaskórkową utratę wody. W warstwach skóry właściwej zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Stymulują reakcję przekształcenia fibroblastów, a co za tym idzie, wpływają pozytywnie na stan tkanki łącznej skóry właściwej, poprawę jędrności i elastyczności oraz nawilżenie skóry.

To jeszcze nie wszystko. Retinoidy zabezpieczają powstały kolagen przed degeneracją. Ponadto regulują pracę gruczołów łojowych i przyspieszają gojenie się uszkodzeń naskórka. Wykazują pozytywne działanie w leczeniu rozmaitych problemów skórnych.

Witamina C na skórę2

Kolejną witaminą dobrą na skórę jest witamina C, a to dlatego, że jest substancją o działaniu antyoksydacyjnym. Co to znaczy? Witamina C utrzymuje odpowiedni potencjał oksydoredukcyjny, a także uczestniczy w neutralizowaniu reaktywnych form tlenu i azotu, chroniąc komórki przed powstawaniem uszkodzeń oksydacyjnych. Bo trzeba w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że stres oksydacyjny uszkadza komórki skóry właściwej i naskórka, przyczyniając się do ich degeneracji.

Witamina C jest podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym do właściwego funkcjonowania skóry i utrzymania jej prawidłowej struktury. Stymuluje syntezę ceramidów odpowiedzialnych za utrzymanie właściwego nawilżenia skóry i zabezpiecza ją przed nadmiernym wysuszeniem.

Witamina C polecana jest na skórę twarzy, ponieważ wspomaga jej ujędrnienie i spowalnia procesy starzenia. W dodatku wspomaga właściwości naprawcze skóry, a tym samym wygładzenie wzmożonego poletkowania skóry, wygładzenie zmarszczek, poprawę elastyczności i kolorytu skóry oraz rozjaśnienie przebarwień.

Witamina E na skórę3

W kontekście wpływu witamin na stan i kondycję skóry nie można nie wspomnieć o roli witaminy E. Zapewnia ona skórze odpowiednie odżywienie i wpływa na poprawę jej elastyczności. Przypisuje się jej szereg dobroczynnych właściwości – działa przeciwobrzękowo, kojąco, wygładzająco, uelastyczniająco, ujędrniająco i nawilżająco. Wspomaga redukcję przebarwień i działa przeciwstarzeniowo.

Witamina E ma także właściwości ochronne sprzyjające poprawie struktury oraz elastyczności naskórka i skóry właściwej. Podwyższa zdolność do wiązania wody w skórze, wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Hamuje działanie promieniowania UVB, zatem chroni skórę przed powstawaniem zaczerwienienia i obrzęku podczas opalania. Warto jeszcze dodać, że witamina E razem z witaminą A wykorzystywana jest w leczeniu niektórych chorób skóry, np. trądziku pospolitego i egzemy.

Witaminy z grupy B na skórę4

Wśród polecanych witamin dla kobiet na skórę są również witaminy z grupy B. Do najważniejszych należą:

  • witamina B1 (tiamina) – działa na skórę przeciwświądowo i ma zastosowanie w leczeniu półpaśca i liszaja płaskiego;
  • witamina B2 (ryboflawina) – uczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, a także skó Jej niedobory mogą powodować pękanie kącików ust, łuszczenie i świąd skóry, zaczerwienienie powiek czy powstawanie zmarszczek;
  • witamina B7 (biotyna) – reguluje gospodarkę lipidową, a także odpowiada za syntezę keratyny oraz hamowanie aktywności gruczołów łojowych;
  • witamina B12 (kobalamina) – wpływa na biosyntezę koenzymu Q10, który odpowiada za redukcję zmarszczek.

 

Jak dostarczać organizmowi witaminy odpowiadające za stan skóry?

Jak już zdążyłaś się dowiedzieć, odpowiedni poziom witamin, jak również składników mineralnych ma dobroczynny wpływ na skórę. Zatroszcz się więc o dostarczanie ich we właściwych dla organizmu ilościach.

Naturalne witaminy dla kobiet powinny być dostarczane przede wszystkim wraz z pożywieniem. Zdrowa, zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta zapewni odpowiednie dawki witamin i minerałów5. Jak jeszcze można dostarczyć organizmowi witamin?

Zestaw witamin i składników mineralnych dla kobiet na zdrową skórę

W dostarczeniu organizmowi niezbędnych mu składników może pomoc zestaw witamin i składników mineralnych dla kobiet Falvit. Suplement diety Falvit to komplet witamin dla kobiet, który dodatkowo dostarcza organizmowi składniki mineralne6. Zawiera 13 witamin i 9 minerałów skomponowanych specjalnie dla kobiet. Biorąc witaminy i minerały dla kobiet, troszczysz się nie tylko o swoją skórę, ale także o włosy i paznokcie.

 

Bibliografia:

  1. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3): 352-356.
  2. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Farmacja współczesna, 2012; 5: 174-178.
  3. Czerwonka W., Puchalska D., Zarzycka-Bienias R. i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2019 / vol. 8.
  4. Marwicka J., Gałuszka A., Zastosowanie preparat w witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine 4 / 2021 / vol. 10.
  5. Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.
  6. Witryna internetowa: https://falvit.pl (dostęp: 2022.04.04.).
Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów wymienionych w sekcji Bibliografia poniżej treści artykułu. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie wpływem witamin i składników mineralnych na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Linia produktów Falvit®

FALVIT®

Sprawdź

FALVIT® ESTRO+

Sprawdź

FALVIT® MAMA

Sprawdź