Skip to main content

Biotyna to witamina z grupy B (B7) uznawana za ważną dla zachowania dobrej kondycji włosów i skóry i błon śluzowych.

Jakie działanie ma biotyna? Sprawdź!

Co to jest biotyna?

Biotyna to składnik odżywczy należący do grupy witamin B, znana jest również jako witamina B7. Kojarzona jest przede wszystkim z wpływem na kondycję włosów oraz skóry, choć posiada również inne właściwości. Biotyna to również witamina, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w utrzymaniu funkcji psychologicznych.

Oprócz tego biotyna przyczynia się do utrzymania odpowiedniego metabolizmu makroskładników odżywczych oraz do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. W jaki sposób? Jest kofaktorem enzymów, które odgrywają ważną rolę w syntezie kwasów tłuszczowych, katabolizmie niektórych aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach i w procesie glukogenezy.8

Biotyna – źródło w pożywieniu

Biotyna jest składnikiem odżywczym, który występuje zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych. Jej źródłem są m.in.3:

 • jaja, głównie żółtko,
 • mleko,
 • produkty zbożowe.

Biotyna występuje także w podrobach mięsnych, np. w wątrobie czy nerkach.3

Biotyna a kondycja włosów

Biotyna, znana również jako witamina H, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów. Jest potrzebna do produkcji keratyny, która jest głównym składnikiem włosów. Biotyna wpływając na metabolizm makroskładników odżywczych przyczynia się do zdrowego wzrostu i regeneracji włosów.

Regularne spożywanie biotyny może poprawić kondycję włosów, sprawiając, że stają się mocniejsze, bardziej elastyczne i mniej podatne na łamliwość. Biotyna może również przyspieszyć wzrost włosów.

Biotyna – zdrowa i nawilżona skóra

Biotyna to witamina wpływająca także na kondycję i wygląd skóry, przede wszystkim – jej nawilżenie. Jest to złożony proces, który obejmuje zarówno warstwę skóry właściwej, jak i naskórka oraz kondycję tzw. płaszcza wodno-lipidowego.

Jest potrzebna do produkcji keratyny, która jest głównym składnikiem strukturalnym skóry, dlatego pomaga utrzymać zdrową i gładką skórę poprzez wpływ na jej elastyczność.

Jednym słowem, biotyna wpływa pozytywnie na skórę poprzez zachowanie jej zdrowia i młodzieńczego wyglądu.

Biotyna – suplementacja

Obniżony poziom biotyny w organizmie zdarza się rzadko, jednak w momencie gdy wystąpi, można rozważyć jej dodatkową suplementację. Ewentualny nadmiar biotyny jest wydalany z organizmu. Preparaty z biotyną zwykle zawierają tę witaminę w ilości 10, 50 lub 100 μg.1

Biotynę można suplementować osobno lub przyjmować w gotowym kompleksie witamin i minerałów, takim jak np. Falvit dla kobiet.7 Suplement diety dostarcza dodatkowej ilości witamin i minerałów, które występują w odpowiednich proporcjach. Zawartość biotyny wynosi 50 μg. Inne witaminy i składniki mineralne w produktach Falvit, to:

Falvit dla kobiet należy przyjmować raz dziennie. Suplement zawiera 30 tabletek, dzięki czemu wystarcza na cały miesiąc. Preparat najlepiej suplementować w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim.

 

Bibliografia:

 1. Bistas KG., Tadi P., Biotin, StatPearls Publishing, 2022.
 2. Kędzia B., Wolski T., Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, Postępy Fitoterapii, 2019.
 3. Dziewiecka, H. i inni, Zastosowanie związków siarkowych w sporcie: biotyna, tiamina i tauryna, Medycyna Sportowa, 2010.
 4. Zempleni J, Hassan YI, Wijeratne SS. Biotin and biotinidase deficiency. Expert Rev Endocrinol Metab. 2008
 5. Brzezińska-Wcisło L. i inni, Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2003.
 6. Lipner S., Scher R., Biotin for the treatment of nail disease: what is the evidence?, Journal of Dermatological Treatment, 2018.
 7. Witryna internetowa: https://falvit.pl (dostęp: 2022.04.04.).
 8. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA); Scientific opinion on the substantiation of health claims related to biotin and energy-yielding metabolism (ID 114, 117), macronutrient metabolism (ID 113, 114, 117), maintenance of skin and mucous membranes (ID 115), maintenance of hair (ID 118, 2876) and function of the nervous system (ID 116) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/2006 on request from the European Commission. EFSA Journal 2009; 7(9):1209. [17 pp.].
Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów wymienionych w sekcji Bibliografia poniżej treści artykułu. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie wpływem witamin i składników mineralnych na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Linia produktów Falvit®

FALVIT®

Sprawdź

FALVIT® ESTRO+

Sprawdź

FALVIT® MAMA

Sprawdź