Skip to main content

Zadbane i zdrowo wyglądające paznokcie to swego rodzaju wizytówka estetyczna każdego z nas zapewniająca atrakcyjny wygląd. A warto mieć świadomość, że ogólny wygląd oraz stan płytek paznokciowych pomaga wnioskować o kondycji naszego organizmu. Jakie składniki mają szczególny wpływ na kondycję paznokci i skóry wokół nich? Dowiedz się, jakie produkty warto włączyć na stałe do swojej diety, aby zadbać o wygląd paznokci i wzmocnić je od środka.

Paznokcie – jakie składniki mają szczególny wpływ na kondycję i wygląd paznokci oraz skóry?

Paznokcie są wytworem naskórka, który zbudowany jest z wypełnionych keratyną komórek. Składnik ten jest podstawowym budulcem blaszki paznokciowej. Aby mieć silne i zdrowe paznokcie, trzeba przede wszystkim dostarczać organizmowi istotnych składników odżywczych wpływających na stan skóry, w tym w szczególności witamin i składników mineralnych. Przedstawiamy jedne z ważniejszych witamin.

Witamina C

Witamina C inaczej kwas askorbinowy pomaga w produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry oraz naczyń krwionośnych.

Witamina A i witaminy z grupy B

Kolejną witaminą, która wpływa na skórę jest witamina A. Spośród witamin z grupy B wpływających na kondycję skóry są: niacyna, witamina B2, i biotyna. Ryboflawina (witamina B2) i biotyna mają również dobre działanie na błony śluzowe.

Składniki mineralne na paznokcie – które minerały są ważne dla kondycji paznokci?

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko witamin, ale też składników mineralnych. Główne minerały wpływające na zdrowie płytki paznokciowej przedstawiliśmy poniżej.

Cynk oraz Selen

Cynk oraz selen pomagają zachować zdrowe paznokcie.

Cynk pomaga w produkcji keratyny, która jest głównym składnikiem paznokci, dzięki czemu paznokcie są mocne i nie rozdwajają się.

Selen oprócz bezpośredniego wpływu na paznokcie jest też antyoksydantem, który pomaga w walce z wolnymi rodnikami i chroni komórki np. skóry i paznokci przed uszkodzeniami.

Kiedy warto rozważyć dodatkową suplementację?

Organizm człowieka (poza pewnymi wyjątkami w przypadku witamin) nie posiada zdolności syntezy witamin i minerałów, dlatego trzeba mu je dostarczać z zewnątrz. Podstawowym źródłem tych składników jest zdrowa, zrównoważona i odpowiednio zbilansowana dieta3. W okresie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne rozważyć warto suplementację.

W aptekach i sklepach ogólnodostępnych dostępne są już gotowe zestawy, które dostarczają organizmowi składników odżywczych w ilościach zgodnych z zapotrzebowaniem. Pamiętajmy, że oprócz wymienionych wyżej witamin i minerałów dla wzmocnienia paznokci ważne są też inne składniki wpływające na funkcjonowanie całego organizmu, jak witamina E, witamina D czy krzem. Kiedy suplementacja nie wywołuje pożądanego  efektu, warto skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące składników na paznokcie:

1. Jakie minerały są dobre na paznokcie?

Dla zdrowia, kondycji i wyglądu paznokci ważne są przede wszystkim cynk i selen

2. Jakie tabletki na wzmocnienie paznokci?

Rozważając suplementację, warto wziąć pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie na witaminy i minerały.

 

Bibliografia:

  1. Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2016 / vol. 5, 27-33.
  2. Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2018 / vol. 7.
  3. Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62899,witaminy (dostęp: 2022.10.25.)).
Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów wymienionych w sekcji Bibliografia poniżej treści artykułu. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie wpływem witamin i składników mineralnych na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Linia produktów Falvit®

FALVIT®

Sprawdź

FALVIT® ESTRO+

Sprawdź

FALVIT® MAMA

Sprawdź