Ciąża po 40-tce, czy też jest bezpieczna?

Wcale nie taka późna ciąża…

Jeszcze nie tak dawno ciąża trzydziestolatki uważana była za późną, dziś wg danych GUS statystyczna Polka decyduje się na pierwsze dziecko między 25 a 29 rokiem życia. Co dziesiąta mama ma ponad 40 lat!
Ciąża 40+ może być piękna – zapomnijmy na chwilę o tym, o czym zwykle słyszymy w przypadku późnych ciąż (zagrożenia, problemy, badania). Zacznijmy zatem od plusów:

Późna ciąża, dłuższe życie.

Do takich zaskakujących wniosków doszli skandynawscy naukowcy, którzy badając kobiety w ciąży stwierdzili, że kobiety które później urodziły dziecko, żyły dłużej! Dlaczego? Oto wyjaśnienie: zdolność organizmu do zajścia w ciążę po 40 jest oznaką jego znakomitej kondycji, a szaleństwo hormonów jakie towarzyszy ciąży opóźnia menopauzę. Dobroczynne działanie estrogenów trwa dłużej, co wydłuża paniom życie.

Duma z brzucha!

Młode mamy często martwią się utratą figury po porodzie, pozostałościami po brzuszku, rozstępami. Z wiekiem nabywamy zdrowego dystansu do swojej figury i wiemy, że niedoskonałe też możemy być piękne. Maja40: A znowu jak byłam młodziutką ciężarówką to martwiłam się figurą, kształtami, a teraz ciąża to tak świetny stan dla mnie, że aż się wkurzam, że na razie mało widoczna bo najchętniej to bym z dumą wielki, słoniowy brzuch obnosiła. No, ale chociaż sobie wielkich galotów nakupowałam i pocieszam się, że za chwilkę przestaną być za luźne…

Swoboda i stabilizacja.

Późne macierzyństwo ma też tę zaletę, że sytuacja zawodowa mamy jest stabilna. Najczęściej kobiecie udało się wiele osiągnąć zawodowo, warunki finansowe i mieszkaniowe pozwalają na spokojnym skupieniu się na maleństwie.

Aby późna ciąża przebiegała dobrze trzeba się do niej odpowiednio przygotować:
• przede wszystkim znajdź dobrego ginekologa, do którego masz zaufanie. Świetnego fachowca warto znaleźć jeszcze przed ciążą, tak aby dobrze się do tej rewolucji w życiu przygotować, a także prawidłowo i bezpiecznie prowadzić ciążę,
• przyjmuj przez trzy miesiące przed ciążą i przez pierwszy jej trymestr, kwas foliowy – lekarze i naukowcy są zgodni, co do tego, że kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Lekarz pomoże ci także dobrać odpowiednie witaminy i minerały,
• jeszcze przed planowaną ciążą koniecznie rzuć palenie, odstaw narkotyki i alkohol,
• prowadź higieniczny tryb życia, odpowiednio się odżywiaj, spaceruj, unikaj stresu,
• zdecyduj się na badania prenatalne – to ważne! Pamiętaj, że wiele chorób da się leczyć w łonie matki. Współczesna medycyna potrafi operować maleńkie serca jeszcze podczas ciąży. W przypadku niektórych wad konieczna jest interwencja natychmiast po urodzeniu – dlatego wiedza o ewentualnych zaburzeniach jest taka ważna. Zdarzają się też wady nieuleczalne, ale i tu wczesna wiedza jest bezcenna – pozwala uporać się z trudnymi emocjami i przygotować się do nadchodzących zmian.

Przede wszystkim jednak – myśl pozytywnie! Jeśli wertujesz internet, nie karm się historiami o złych zakończeniach, nie do wszystkich internetowych opowieści dziwnej treści można mieć zaufanie. Poszukaj mam pogodnych, z którymi będziesz mogła cieszyć się swoim stanem. Pamiętaj, że przy dobrej opiece, zachowaniu ostrożności, przestrzeganiu zaleceń dobrego lekarza, ryzyko powikłań da się zredukować do minimum. A pogodna psyche przyszłej mamy jest tak samo ważna jak wszystkie osiągnięcia medycyny razem wzięte!