Skip to main content

Zadbane i zdrowo wyglądające paznokcie to swego rodzaju wizytówka estetyczna każdego z nas zapewniająca atrakcyjny wygląd. A warto mieć świadomość, że ogólny wygląd oraz stan płytek paznokciowych pomaga zdiagnozować stan zdrowia. Gdy paznokcie zaczynają się rozdwajać i łamać, przyczyną takiego stanu niekoniecznie musi być nieodpowiednia pielęgnacja. Zmiany w obrębie paznokci mogą być np. skutkiem chorób lub następstwem niedoborów witaminowych1. Jakie witaminy mają szczególny wpływ na kondycję paznokci? Dowiedz się, jakie produkty warto włączyć na stałe do swojej diety, aby poprawić wygląd paznokci i wzmocnić je od środka.

Witaminy na paznokcie – jakie witaminy mają szczególny wpływ na kondycję i wygląd paznokci?

Paznokcie są wytworem naskórka, który zbudowany jest z wypełnionych keratyną komórek. Składnik ten jest podstawowym budulcem blaszki paznokciowej. Aby mieć silne i zdrowe paznokcie, trzeba przede wszystkim dostarczać organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych wpływających na ich stan, w tym w szczególności witamin. Przedstawiamy jedne z ważniejszych witamin dla paznokci.

Witamina C

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla dobrostanu paznokci, ale wpływa także na kondycję skóry. Bierze udział w procesie syntezy kolagenu, który jest jednym ze składników budulcowych paznokci. Dieta uboga w pokarmy zawierające witaminę C może prowadzić do niedoborów, a wtedy mogą wystąpić krwawienia podskórne podpaznokciowe, imitujące zmiany barwnikowe1.

Witaminy z grupy B

Dla zdrowia i kondycji paznokci szczególne znaczenie ma witamina B12, która odpowiada za prawidłowy wzrost paznokcia oraz jego zdrowy kolor. Zbyt mała ilość witaminy B12 w organizmie może prowadzić do zmian w obrębie paznokci – paznokcie stają się pofałdowane i wyglądają na ścieńczone1.

Niedobór witaminy B12 ponadto może powodować nierówności powierzchni płytek paznokciowych. Za utratę gładkości płytki paznokciowej odpowiedzialne mogą być też inne witaminy z grupy B, zwłaszcza niedobór witamin takich jak tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina B3 – witamina PP), kwas pantotenowy (witamina B5), pirydoksyna (witamina B6), biotyna (witamina B7 lub H) oraz kwas foliowy (witamina B9)1.

Witamina A

Kolejną witaminą, która wzmacnia paznokcie od środka i zapewnia im piękny wygląd, jest witamina A. W razie niedoborów tej witaminy stan paznokci wyraźnie się pogarsza. Co ciekawe, nie tylko zbyt niski, ale też zbyt wysoki poziom witaminy A w organizmie szkodzi paznokciom. Nadmiar witaminy A prowadzi do łamliwości płytki paznokcia2.

Składniki mineralne na paznokcie – które minerały są ważne dla stanu paznokci?

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko witamin, ale też składników mineralnych. Główne mikro- i makroelementy wpływające na zdrowie płytki paznokciowej przedstawiliśmy poniżej.

Żelazo

Jednym ze składników mineralnych mających istotnych wpływ na stan paznokci jest żelazo. Niedobór żelaza ogranicza możliwości organizmu do produkcji DNA i białek, a tym samym zaburza prawidłowy wzrost paznokcia. Do objawów niedoboru żelaza w organizmie należą między innymi zespół żółtych paznokci, kruchość i łamliwość paznokci czy podłużne i poprzeczne prążki, szczególnie widoczne u podstawy paznokci1.

Cynk

Cynk jest kofaktorem wielu procesów enzymatycznych, bierze udział w procesie keratynizacji, w tym także powstawania płytki paznokciowej, bo jak wiadomo, keratyna tworzy płytkę paznokci. W związku z tym cynk odpowiada za wytrzymałość i twardość naszych paznokci. Zdeformowane i łamliwe paznokcie mogą oznaczać, że brakuje nam cynku. Oprócz łamliwości w przypadku niedoborów tego pierwiastka często pojawiają się białe plamki (leukonychia) w obrębie płytek paznokciowych dłoni oraz przewlekle zapalenie wałów paznokciowych1.

Jod

Jod kojarzony jest głównie z tarczycą, gdzie jest go najwięcej. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy, oprócz zmęczenia czy osłabienia, może być także kruchość i zmatowienie płytek paznokciowych. Dlatego przy podejrzeniu problemów z tarczycą warto też zwrócić uwagę na stan paznokci, który może na nie wskazywać1.

Wapń

Jak z pewnością każdy wie, wapń to podstawowy budulec kości i zębów. Warto jednak mieć świadomość, że jego obecność w organizmie jest ważna także z punktu widzenia zdrowia paznokci. Niedostateczna ilość wapnia powoduje bowiem kruchość paznokci, łamliwość, zadzieranie oraz rozwarstwianie1.

Magnez

Ostatnim pierwiastkiem, który chcieliśmy tutaj przedstawić ze względu na istotny wpływ na kondycję paznokci, jest magnez. Niedobór tego pierwiastka może powodować łamliwość paznokci. Jeśli zatem paznokcie stają się krucze, a dodatkowo pokazują się inne charakterystyczne objawy braku magnezu, jak np. kurcze mięśni, za przyczynę takiego stanu można podejrzewać właśnie niedobór magnezu1.

Tabletki na paznokcie – kiedy warto po nie sięgnąć?

Organizm człowieka (poza pewnymi wyjątkami w przypadku witamin) nie posiada zdolności syntezy witamin i minerałów, dlatego trzeba mu je dostarczać z zewnątrz. Podstawowym źródłem tych składników jest zdrowa, zrównoważona i odpowiednio zbilansowana dieta3. W stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne rozważyć warto suplementację.

W aptekach dostępne są gotowe zestawy witamin na włosy i paznokcie, które dostarczają organizmowi niehttps://falvit.pl/witaminy-i-skladniki-mineralne/zbędnych mu składników odżywczych w ilościach zgodnych z zapotrzebowaniem. Pamiętajmy, że oprócz wymienionych wyżej witamin i minerałów dla wzmocnienia paznokci ważne są też inne składniki wpływające na funkcjonowanie całego organizmu, jak witamina E, witamina D czy krzem. W razie wątpliwości, czy łamliwe i słabe paznokcie są wynikiem niedoborów witamin i suplementacja w naszym przypadku rzeczywiście jest konieczna, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące witamin na paznokcie:

1.Jakie witaminy są dobre na paznokcie?

Dla zdrowia, kondycji i wyglądu paznokci ważne są przede wszystkim witaminy z grupy B, a także witamina C i A.

2.Jakie tabletki na wzmocnienie paznokci?

Rozważając suplementację, warto wziąć pod uwagę ewentualne braki witamin i dobrać tabletki pod względem składu, stosownie do zapotrzebowania organizmu.

 

Bibliografia:

  1. Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2016 / vol. 5, 27-33.
  2. Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2018 / vol. 7.
  3. Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62899,witaminy (dostęp: 2022.10.25.)).
Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów wymienionych w sekcji Bibliografia poniżej treści artykułu. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie wpływem witamin i składników mineralnych na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Linia produktów Falvit®

FALVIT®

Sprawdź

FALVIT® ESTRO+

Sprawdź

FALVIT® MAMA

Sprawdź