Skip to main content

Magnez to pierwiastek chemiczny szeroko rozpowszechniony w otaczającym nas świecie. Jest to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka – jako makroelement jest kofaktorem dla ponad 30 enzymów. W ciele występuje głównie w układzie kostnym (60%), mięśniach (38%) i pozostałych tkankach (1%), w tym w krwi1. Jakie funkcje pełni magnez w organizmie i jak rozpoznać jego niedobór? Kiedy warto sięgnąć po preparaty z magnezem? Odpowiadamy!

Rola magnezu w organizmie – za co odpowiada magnez?

Magnez jest jednym z ważniejszych makroelementów występujących w organizmie ludzkim. Bierze udział w wielu różnych procesach zachodzących w organizmie. Jest drugim po potasie wewnątrzkomórkowym kationem uczestniczącym w przebiegu podstawowych procesów zachodzących w komórce (np. synteza DNA)2.

Magnez pełni wiele ważnych funkcji w ciele człowieka2:

  • bierze udział w syntezie białka,
  • uczestniczy w budowie kości i zębów,
  • wpływa na pracę układu nerwowego (przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni),
  • odgrywa ważną funkcję w ponad 300 procesach enzymatycznych,
  • bierze udział w reakcjach hormonalnych i metabolizmie energetycznym.

Jakie jest zapotrzebowanie na magnez?

Dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi ok. 300-400 mg, przy czym rośnie w różnych okolicznościach, np. w czasie wysiłku fizycznego, z powodu silnego stresu, w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią. Prawidłowe stężenie magnezu we krwi wynosi 0,65-1,25 mmol/l3. Pierwiastek można dostarczać przyjmując pokarmy zawierające magnez lub leki i suplementy diety z magnezem.

Najlepsze źródła magnezu w diecie – pokarmy bogate w magnez

Podstawowym źródłem magnezu dla człowieka jest dieta. Przyswajalność magnezu jest lepsza, gdy stanowi on składnik produktów spożywczych niż preparatów magnezowych, dlatego stężenie tego pierwiastka w organizmie można zwiększyć jedząc produkty bogate w magnez. Najlepszym źródłem magnezu są warzywa zielone, zwłaszcza szpinak. Warzywa strączkowe (fasola i groszek), orzechy, ziarna i zboża nierafinowane również stanowią dobre źródła magnezu1. Pewne ilości tego pierwiastka występują również w produktach takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe (otręby, kasza gryczana, chleb razowy, chleb graham), a także banany, gorzka czekolada i kakao. Cennym źródłem magnezu są ponadto wody mineralne, zwłaszcza wysoko zmineralizowane, i „twarda” woda pitna2.

Objawy niedoboru magnezu w organizmie

Niedobór magnezu powoduje zmiany w wynikach badań laboratoryjnych (zmniejszony poziom magnezu we krwi) i charakterystyczne objawy kliniczne. Do objawów mogących wskazywać na niskie stężenie magnezu w organizmie należą1:

  • zwiększona pobudliwość nerwowo-mięśniowa,
  • osłabienie,
  • łatwe męczenie się,
  • bolesne skurcze mięśni (głównie łydek),
  • wzmożone wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • nocne poty,
  • drganie powiek i warg,
  • drażliwość.

W przypadku zaobserwowania wymienionych objawów należy udać się do lekarza i sprawdzić poziom magnezu we krwi, wykonując badania. Pamiętajmy, że niespecyficzne objawy mogą dawać niedobory innych składników, w tym zwłaszcza witamin takich jak choćby witamina D, której wielu z nas brakuje czy witamina A. Dlatego jak występują nietypowe symptomy jak ciągłe zmęczenie, częste migreny, trudności z koncentracją czy rozdrażnienie, warto udać się do lekarza i się przebadać.

Pierwiastek wykazuje wpływ na pracę mięśnia sercowego, w związku z czym jego niedobór może zwiększać częstość występowania zaburzeń rytmu serca, takich jak: skurcze dodatkowe, migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy i migotanie komór. Braki magnezu w pożywieniu wiążą się z występowaniem chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa i nowotwory1.

Objawy nadmiaru magnezu w organizmie

Organizm jest w stanie szybko i skutecznie usunąć nadmiar magnezu przez nerki. Dlatego też działanie toksyczne ze względu na zwiększone ilości dostarczane z pożywieniem jest praktycznie niemożliwe, z wyjątkiem pacjentów z niewydolnością nerek. Przyjmowanie magnezu w nadmiernych ilościach w postaci suplementów i leków może jednak spowodować biegunkę i odwodnienie. Inne poważne skutki uboczne nadmiaru magnezu to3:

  • nudności,
  • osłabienie,
  • podwójne widzenie,
  • niewyraźna mowa lub paraliż.

Wskazane objawy zaobserwowane zostały głównie u osób, którym magnez podawano dożylnie3.

Suplementacja magnezu – co warto wiedzieć?

Warto jeszcze raz podkreślić, że magnez najlepiej wchłania się z produktów spożywczych, dlatego należy zadbać o jego odpowiednią podać w diecie. Są jednak sytuacje, kiedy wskazana jest doustna suplementacja magnezu, np. w przypadku niedostatecznego wchłaniania z diety lub zwiększonego zapotrzebowania. Zasadność suplementacji należy skonsultować z lekarzem2.

W suplementacji zaleca się przede wszystkim preparaty organiczne magnezu takie jak mleczan, asparaginian i cytrynian. W aptekach bez recepty dostępne są różne preparaty, np. tabletki z magnezem, magnez w kapsułkach lub w postaci syropu, a także w formie tabletek musujących do rozpuszczania w wodzie. W celu poprawy wchłaniania i transportu jonów magnezu suplementy diety mogą zawierać dodatkowo witaminy z grupy B, a dokładniej jedną – witaminę B62.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące magnezu w organizmie człowieka:

  1. Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Do charakterystycznych objawów klinicznych niedoboru magnezu w organizmie należą: zwiększona pobudliwość nerwowo-mięśniowa, skurcze nóg, drżenie powiek i rąk, problemy ze stawami, spadek odporności, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, nocne poty oraz problemy ze snem.

  1. Jak najszybciej uzupełnić niedobory magnezu?

Najłatwiej uzupełnić magnez, włączając do swojej diety zawierające go pokarmy. Duże ilości magnezu zawierają przede wszystkim zielone warzywa, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona, banany, gorzka czekolada i kakao. W uzasadnionych przypadkach zalecana jest suplementacja magnezem w tabletkach.

 

Bibliografia:

  1. Bancerz B., Duś-Żuchowska M., Cichy W., Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, Gastroenterol 2012; 7 (6): 359-366.
  2. Wnęk D., Magnez: rola, objawy niedoboru oraz bogate źródła pokarmowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2023 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez [dostęp: 2023.02.24.]).
  3. Iskra M., Krasińska B., Tykarski. A., Magnez – rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, Nadciśnienie tętnicze, 2013, tom 17, nr 6.

 

 

Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów wymienionych w sekcji Bibliografia poniżej treści artykułu. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie wpływem witamin i składników mineralnych na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Linia produktów Falvit®

FALVIT®

Sprawdź

FALVIT® ESTRO+

Sprawdź

FALVIT® MAMA

Sprawdź