Ten cudowny drugi trymestr!

Drugi trymestr ciąży jest – w relacji wielu przyszłych mam – najlepszym czasem w całym „odmiennym stanie”! Mijają już najbardziej nieprzyjemne dolegliwości: mdłości i huśtawki nastroju, cera jest promienna, a włosy gęstsze i błyszczące (dzięki hormonom), piersi są pełne, ale już nie bolesne, a ty odczuwasz taki przypływ energii, że możesz przenosić góry!

Do apteki marsz!
Powoli Twoja figura będzie się zmieniać, a brzuch będzie rósł i rósł. Jeśli nie zrobiłaś tego dotychczas to naprawdę ostatnia chwila, żeby zapobiec szpecącym rozstępom. W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele preparatów, w różnych przedziałach cenowych, które przygotują skórę na zmiany. Zaopatrz się także w szorstką rękawicę pod prysznic. Masując nią ciało podczas kąpieli uelastycznisz skórę – dzięki czemu szybciej wróci do formy po porodzie.

Czas na badania

Jeśli Twoja ciąża należy do grupy ryzyka (z powodu wieku, czy chorób np. toksoplazmozy) drugi trymestr jest dobrym czasem na wykonanie najczęściej przeprowadzanego inwazyjnego badania prenatalnego czyli amniopunkcji (najczęstszym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jest…USG). Badanie to wykonuje się między 13 a 15 tygodniem ciąży. Polega na pobraniu próbki płynu przez nakłucie powłok brzusznych i pęcherza owodniowego ciężarnej. Badanie odbywa się pod kontrolą wysokiej klasy aparatu ultrasonograficznego. Dlatego historie o przypadkowym nakłuwaniu płodu podczas tego badania należy włożyć między bajki – lekarz dokładnie kontroluje każdy ruch i takie zdarzenie jest po prostu niemożliwe! W pobranej próbce znajdują się komórki płodu pochodzące z owodni, ze skóry. Na podstawie tych próbek odbywa się badanie chromosomów dziecka. Na wynik badania trzeba poczekać ok. 4 tygodni.

W tym trymestrze, oprócz badania USG około 20 tygodnia czeka cię jeszcze w 25 tygodniu ciąży badanie, które wykonuje się wszystkim ciężarnym – tzw. test doustnego obciążenia glukozą. Dostaniesz do wypicia 50 gramów glukozy. Po godzinie nastąpi pomiar stężenia cukru we krwi. Badanie pozwoli wykryć cukrzycę ciążową. Ciąża taka wymaga trochę zmodyfikowanej opieki ginekologa, przestrzegania diety. Jeśli natomiast jesteś zagrożona konfliktem serologicznym, zostaniesz poddana kontroli przeciwciał anty-D.

Czuję ruchy!

W drugim trymestrze poczujesz już pierwsze ruchy swojego dziecka. To niezwykle wzruszający moment, choć na początku nie będą to jeszcze wyraźne wierzgnięcia, kopnięcia. Na charakterystyczne „góry” (na ogół niesforne nóżki) na brzuchu jeszcze musisz poczekać do trzeciego trymestru. Między 17 a 20 tygodniem poczujesz ruchy przypominające przelewanie się czy bulgotanie – to porusza się Twoje maleństwo. W tym czasie czują ruchy mamy, które są w kolejnych ciążach. Panie w pierwszej ciąży wyczekiwane ruchy poczują ciut później.

Począwszy od 18 tygodnia ciąży możesz także posłuchać miarowego, bicia serca dziecka przez słuchawki lekarskie. Serce dziecka w 18 tygodniu ciąży bije dwa razy szybciej niż Twoje!

Czas do szkoły!

Drugi trymestr do dobry czas na pomyślenie o nadchodzącym porodzie. Jeśli planujesz poród z partnerem (lub z inną bliską osobą – mamą, siostrą, przyjaciółką) zastanów się nad szkołą rodzenia. Wiele szpitali do porodu rodzinnego wymaga zaświadczenia o ukończeniu takiej szkoły. Nawet jeśli Twój szpital nie ma takiego wymogu, lub nie planujesz porodu rodzinnego warto skorzystać z bogatej oferty szkół:

• dowiesz się co się dzieje z Twoim ciałem,
• jak rozwija się dziecko,
• poznasz przebieg porodu,
• wykonasz ćwiczenia i techniki redukujące ból podczas porodu,
• nauczysz się prawidłowego oddychania,
• doświadczone położne opowiedzą o pielęgnacji niemowlęcia,
• poznasz techniki relaksacyjne pomocne przed i w trakcie porodu,
• Twój partner dowie się jak może wspierać cię w trakcie akcji porodowej.

Niektóre szkoły rodzenia oferują naukę w domu pacjentki – na przykład w przypadku ciąży zagrożonej.

Możesz również pomyśleć o porodzie domowym. Masz jeszcze wiele czasu, żeby się dobrze się do niego przygotować.

Apetyt na seks!

W drugim trymestrze możesz odczuwać wzmożoną ochotę na seks. Wiele kobiet teraz odczuwa najsilniejsze orgazmy w całym życiu! Wszystko za sprawą mocno ukrwionych narządów, szczególnie wrażliwych na pieszczoty. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma powodu, żeby z seksu rezygnować. Przeciwnie – ciesz się nim! Jeśli jednak masz wątpliwości, porozmawiaj ze swoim ginekologiem.

A ja rosnę i rosnę!

Pod koniec drugiego trymestru Twoje maleństwo będzie mierzyło już około 23 cm i ważyło niespełna kilogram. Ponieważ jego płuca wytwarzają już surfaktant – czyli substancję zapobiegającą sklejaniu się pęcherzyków płucnych i umożliwiającą oddychanie – dziecko w przypadku przedwczesnego porodu będzie miało szansę na przeżycie. Twoje maleństwo już widzi (światło wpadające przez powłoki brzuszne) i słyszy wasze głosy. Poznaje smaki – słodki, słony, gorzki, kwaśny. Najbardziej, oczywiście lubi słodki smak wód płodowych, więc nie przesadzaj z ostrymi przyprawami! To niesamowite – ale jeśli nosisz w swym łonie dziewczynkę, w jej jajnikach znajdują się już miliony jajeczek. Twoje dziecko potrafi już także świadomie dotykać.

To wspaniały czas na budowanie relacji, oswajanie maleństwa ze swoim głosem, mówienie i śpiewanie „do brzucha”. Jeśli wybrałaś już imię możesz zwracać się nim do dziecka. Nie zapominaj o partnerze – wspólne wyjścia, spacery – to ostatni czas tylko we dwoje!