Różowo czy niebiesko?

Spiczasty brzuszek – chłopiec, okrągły dziewczynka. Zbrzydłaś? Córka zabrała Ci urodę. Piękniejesz? Będzie syn! Na takie metody diagnozowania płci potomka skazane były nasze babki. Dziś możemy poznać płeć za pomocą nowoczesnych ultrasonografów dużo wcześniej i pewniej.

Nie musimy już czekać do dnia porodu, żeby dowiedzieć się czy oczekujemy córeczki czy synka. Doświadczony lekarz, dysponujący nowoczesnym ultrasonografem może określić płeć Twojego dziecka już w 13 tygodniu ciąży! Standardowo zaś płeć dziecka diagnozuje się od 16 tygodnia ciąży – jeśli tylko malec odpowiednio ułoży się do badania. Po tym badaniu możesz z 90 procentową pewnością oczekiwać potomka określonej płci. Jedyną metodą dającą 100 procent pewności jest amniopunkcja (pobranie płynu owodniowego). Jest to jednak na tyle inwazyjna metoda, obarczona (niewielkim – 1%, ale jednak) ryzykiem poronienia, że stosuje się ją wyłącznie w stanie wyższej konieczności np. do określenia wad genetycznych płodu.

My dowiadujemy się o płci malucha około 16 tygodnia ciąży. Tymczasem płeć „powstaje” już w chwili połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. I to właśnie materiał genetyczny tego ostatniego decyduje o tym, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka. Komórka jajowa zawsze bowiem zawiera chromosom X, a plemnik z chromosomem Y to chłopiec, z X to dziewczynka. Wiedzę tę uzyskaliśmy wraz z rozwojem genetyki, bo w bardzo dawnych czasach to kobieta obarczana była „winą” za brak męskiego potomka!

Płeć określone jest już w chwili zapłodnienia jednak narządy płciowe powstają dopiero później – męskie (jądra) w 9 tygodniu ciąży, a żeńskie (jajniki) dopiero koło 10 – 11 tygodnia. Powstanie narządów płciowych poprzedza pojawienie się w 7 tygodniu gruczołów płciowych.

Wiesz już zatem, kiedy i w jaki sposób możesz poznać płeć swojego malucha. Wybór jednak zależy od Ciebie! Są pary, które tę tajemnicę decydują się poznać dopiero przy porodzie, są też i takie, które już od 16 tygodnia wybierają imię i meblują pokoik na różowo lub niebiesko. A jaka będzie Twoja decyzja?