Już się ruszam!

Pierwsze ruchy dziecka. To nie tylko wzruszająca, długo wyczekiwana chwila. To także ważne informacje pochodzące od twojego dziecka. Możesz z nich wyczytać jak się malec czuje, czy coś mu zagraża, czy jest aktywny czy właśnie wypoczywa. Ruchy płodu powiedzą ci nawet o nawet terminie porodu. Podpowiadamy, jak nauczyć się czytać z ruchów płodu.

Zanim poczujesz

 

Na długo przed tym zanim poczujesz pierwsze ruchy twojego dziecka rozpoczyna się jego aktywność ruchowa. Ma ona początek… w mózgu. Już w 9 tygodniu życia płodowego w korze mózgowej rozwija się ośrodek ruchu. Pierwsze ruchy malec wykonuje ok. 13 tygodnia i są to ruchy brzucha i klatki piersiowej. Tych ruchów nie wyczujesz, możesz je jednak zobaczyć podczas USG.

Jeśli jesteś w pierwszej ciąży ruchy poczujesz dopiero ok. 20 tygodnia. Mama, która już rodziła ma szansę poczuć ruchy nieco wcześniej – już ok. 18 tygodnia. Dzień pierwszych ruchów maleństwa jest jednym z wyznaczników terminu porodu. Jak go obliczyć:

• w pierwszej ciąży do daty pierwszych ruchów dodaj 20 tygodni,
• w kolejnych ciążach – 22 tygodnie.

Pamiętaj, że jest termin przybliżony. Dokładniejszą datę możesz uzyskać po badaniu USG, badaniu szerokości miednicy i innych dodatkowych badaniach.

Pracuję i odpoczywam!

Obserwując ruchy twojego dziecka z pewnością zauważysz, że malec na przemian odpoczywa i „pracuje”. Później jego tryb aktywności zmienia się – dziecko ma dłuższe okresy odpoczynku, a krótsze wzmożonej aktywności.
Aktywność malucha zmienia się także w ciągu doby. najczęściej twoja nienarodzona pociecha rozpoczyna harce, wtedy kiedy chcesz już odpocząć – czyli wieczorem i nocą! Ulubione pory zabaw potomka przypadają – o zgrozo! – między godziną 21 a 1 w nocy. Ta prawidłowość daje się także zaobserwować w ciągu dnia – jeśli ty jesteś aktywna: pracujesz, sprzątasz robisz zakupy, maluszek jest spokojny, wystarczy, że się na chwilę położysz – zaczyna zabawy w twoim brzuchu!

Ilość ruchów wykonywanych przez dziecko rośnie do 32 tygodnia ciąży by ustabilizować się, a po 36 tygodniu znacząco zmaleć. Maluch ma już naprawdę bardzo mało miejsca na swobodę ruchów. Nie martw się więc, jeśli ruchów będzie mniej, ale koniecznie zgłoś się do lekarza jeśli ruchy ustaną zupełnie!

Jak liczyć i obserwować ruchy?

Ginekolodzy i położne zalecają liczenie ruchów dziecka, żeby przekonać się czy maluch ma się dobrze. Zmiany w aktywności ruchowej mogą być pierwszym, wyczutym przez mamę, sygnałem, że coś się dzieje niedobrego z dzieckiem. Jeśli twoja ciąża została zakwalifikowana do grupy wysokiego ryzyka zacznij liczenie – po konsultacji z lekarzem – od 24 tygodnia ciąży. Jeśli wszystko przebiega dobrze – od 32. Licz wyraźne mocne kopnięcia i wymachy, notuj ich liczbę, a także twój stan ducha podczas liczenia. Twoje zdenerwowanie, euforia czy po prostu spokój – mają znaczenie! Dwa (spośród większej ilości istniejących) sposoby liczenia ruchów przedstawiają się następująco:
• metoda Pearson i Weaver polega na liczeniu ruchów w ciągu 12 godzin – minimalna liczba powinna wynosić 10 ruchów. Mniejsza ich ilość jest wskazanie do wykonania specjalistycznych badań.
• tzw. karta wg Cardiff, na której zaznaczasz czas potrzebny do wyczucia 10 ruchów. Liczenie rozpoczynasz o 9 rano, kończysz o 21, a na karcie zaznaczasz porę wystąpienia 10 ruchu. Jeśli 10 ruch wystąpił przed 21, to kończysz obserwację i ponawiasz ją dopiero następnego dnia. Jeśli wyczujesz mniej niż 10 ruchów przez 12 godzin – zgłoś się do lekarza.

Zgłaszaj swojemu lekarzowi również każdą zmianę charakteru ruchów ( np. z łagodnych na bardzo mocne i częste) ich brak lub inne odstępstwa od normy, które zauważysz.

Ciesz się ruchami!

Nie zapominaj także, że oprócz wartości diagnostycznej obserwacja ruchów jeszcze przed narodzeniem tworzy wieź, bliskość i komunikację!