Krem to nie wszystko

Kiedy powinnaś sięgnąć po kosmetyki na rozstępy? To proste – ZANIM się pojawią! Zapobieganie rozstępom powinnaś zacząć jak tylko dowiesz się o ciąży. To trudne, bo zapewne myśli zaprzątać ci będą zupełnie inne kwestie. Warto jednak o tym pomyśleć, bo istniejące rozstępy są trudne do usunięcia, a im zapobieganie stosunkowo łatwe.

 

Aby osiągnąć najlepszy efekt, czyli brak rozstępów zastosuj jednocześnie kilka metod. Przede wszystkim pomyśl o odpowiedniej diecie. Oczywiście nie możesz się odchudzać, ale możesz kontrolować wagę tak, aby przytyć jedynie zalecane 10 – 14 kilogramów podczas ciąży. Unikaj słodyczy, nie folguj niezdrowym zachciankom żywieniowym. Jeśli przekąski i podjadanie – to marchewki, ogórki grejpfruity i orzechy, a nie chipsy, czekolada i drożdżówki.

Twoim sprzymierzeńcem będzie cynk – zawarty w pestkach dyni, orzechach, grochu, kaszy gryczanej, żółtku, ostrygach, wątróbce. Jego obecność w diecie poprawia kondycję skóry bowiem bierze on udział w syntezie kolagenu. Dodatkowo ( lub przede wszystkim – zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka!

Koniecznie ujędrniaj i uelastyczniaj skórę – za pomocą masażu pod prysznicem. Możesz użyć sizalowej rękawicy, szczotki, naturalnej gąbki. Okrężnymi ruchami masuj biodra, uda i pośladki – tu możesz pozwolić sobie na intensywny masaż. Delikatnie zaś masuj brzuch i piersi. Pamiętaj o omijaniu sutków, ponieważ ich podrażnienie może spowodować wydzielanie oksytocyny i skurcze.

Dwa razy w tygodniu skorzystaj z peelingu całego ciała. Usunie on martwy naskórek i sprawi, że składniki odżywcze z kremów łatwiej wnikną w głąb skóry. I wreszcie – dwa razy dziennie w partie ciała najbardziej narażone na powstawanie rozstępów wsmarowuj krem na rozstępy. Dobry krem powinien zawierać wyciągi roślinne z bluszczu, kasztanowca, przywrotnika czy skrzypu. Składniki te uelastycznią skórę, wpłyną na przemianę materii w komórkach skóry, przygotują ją do stopniowego rozciągania.

Pamiętaj o ruchu. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Oczywiście odradzamy jazdę rowerem, na nartach czy surfowanie po jeziorze. Możesz jednak zapisać się na zajęcia z pływania, aerobik dla ciężarnych czy regularnie wykonywać proste ćwiczenia w domu.

Nie zapominaj, że wszystkie te zabiegi mają sens, jeśli wykonywane są systematycznie. Nawet najdroższy krem stosowany „od wielkiego dzwonu” nie przyniesie efektu. Ba – nawet tani krem, lub zwykła oliwka dla niemowląt stosowana regularnie zdecydowanie bardziej poprawi stan skóry niż drogi krem wcierany sporadycznie.