Pora na pierwszą wizytę!

Już prawie jesteś pewna, że jesteś w ciąży? Przeprowadziłaś test ciążowy i zobaczyłaś dwie kreski? Zapewne zastanawiasz się, kiedy jest czas na pierwszą wizytę u ginekologa?

Najczęściej przyjmuje się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 6 a 9 tygodniem ciąży.

Przebieg wizyty

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa – położnika lekarz powinien:
• Przeprowadzić wywiad położniczy, w którym wypyta Cię o przebyte choroby i choroby występujące w rodzinie, datę ostatniej miesiączki, czas jej trwania. Możesz spodziewać się też pytań o rodzaj wykonywanej pracy, kontakt ze zwierzętami, czy ziemią (ryzyko toksoplazmozy).
• Zlecić lub wykonać badanie USG. Na jego podstawie lekarz określi wiek ciąży i prawdopodobny termin porodu. Badanie pozwoli również stwierdzić, czy ciąża przebiega bez zaburzeń.
• Dokładnie przebadać ciężarną pacjentkę: zmierzyć, zważyć, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, zbadać piersi i nogi.
Zlecić badanie krwi i moczu.
Pobrać wymaz z pochwy do badania bakteriologicznego oraz badania cytologicznego.
Założyć kartę ciąży, do której przez dziewięć miesięcy będą wpisywane najważniejsze informacje o jej przebiegu.

Zapewne – zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża – w głowie rodzi się wiele pytań. Warto zapisać je sobie przed wizytą, bo bardzo często w ferworze emocji wiele pytań może wylecieć nam z głowy. Pytaj o wszystko, co Cię niepokoi. Najczęściej zadawane pytania to wątpliwości związane ze zdrowiem ciąży, z seksem oraz aktywnością fizyczną (rower, basen, siłownia).

Pamiętaj, że lekarz ma obowiązek cierpliwie odpowiedzieć na Twoje pytania. Jeśli pierwsza wizyta budzi Twoje wątpliwości, zmień lekarza. Ginekolog będzie towarzyszył Ci przez 9 bardzo ważnych miesięcy – ważne, żebyś podczas tych wielu wizyt czuła się komfortowo i bezpiecznie.