Szczęśliwa trzynastka!

Odczarujmy liczbę 13. Od dziś niech będzie ona liczbą szczęśliwą – w 13 tygodniu bowiem kończy się I trymestr ciąży. Gotowe są już najważniejsze narządy (w II trymestrze będą się udoskonalać, a w III trymestrze rosnąć), a ryzyko poronienia staje się dużo mniejsze.

Tak to się zaczyna!

 

Pierwszy trymestr rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a kończy w 13 tygodniu ciąży właśnie. Rozpoczyna się od połączenia dwóch komórek, męskiej i żeńskiej, aby po trzech miesiącach zakończyć się uformowaniem maleńkiej trzydziestogramowej i dziesięciocentymetrowej istoty.

Ale po kolei. Jak do tego dochodzi? Po 14 dniach od zapłodnienia jajo zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Jest jeszcze malutką kuleczką, która po 7 dniach spędzonych w tym bezpiecznym i ciepłym miejscu zaczyna się fałdować i układać swoje komórki warstwami. Z pierwszej warstwy powstanie zarodek, z drugiej chroniące go błony płodowe.

W czwartym tygodniu ciąży nasz zarodek zaczyna kształtować swoje wewnętrzne organy oraz łożysko, dzięki któremu będzie odżywiany i dotleniany.

Serce i mózg…

… powstają już na samym początku 2 miesiąca ciąży. Maleńkie serce możesz już obserwować ok. 6-7 tygodnia ciąży! Tworzy się układ pokarmowy. W „ciele” zarodka tworzy się smuga pierwotna, przypominająca niewielkie zgrubienie. Niewielkie, a jakże ważne – wytycza oś ciała maluszka, wokół której niebawem rozwinie się kręgosłup, cewa nerwowa i rdzeń kręgowy. Wzdłuż osi ciała zarodka w tym czasie jest już aż 40 par mięśni i zaczynają mu rosnąć maleńkie kończyny. Dość bezkształtne jeszcze, ale już są – rączki i nóżki! To czas kiedy wszystko się zaczyna, a więc życie rosnące w Twoim brzuchu ma już: zaczątki oczu (na początku są po bokach głowy, dopiero ok. 10 tygodnia wędrują na swoje docelowe miejsce), nerek, wątroby, tarczycy, śledziony, pęcherza żółciowego, płuc, żeber, żuchwy itd. A wszystko to mieści się w zaledwie 2 cm długości! Przy czym głowa jest nieproporcjonalnie duża ponieważ bardzo intensywnie w tym czasie rozwija się mózg.

Już nie zarodek, ale płód!

W ósmym tygodniu życia płodowego kończy się „zarodkowy” okres życia, a zaczyna płodowy. Płód ma już wytworzone wszystkie narządy. Teraz przychodzi czas na rozwój i doskonalenie ich funkcji. Rączki i nóżki przestają już być bezkształtne i zakończone błoną, mają mikroskopijne palce, a nawet zawiązki paznokci. Maluch intensywnie porusza się (choć jeszcze tego nie czujesz). Ćwiczy w ten sposób swoje mięśnie.
Maluszek ma już twarz, zarysowane usta, nie ma za to ogonka, który towarzyszył mu przez kilka tygodni – do około 8 tygodnia życia w łonie mamy. Około 12 tygodnia dziecko jest już także dziewczynką lub chłopcem, choć nawet najwprawniejsze oko lekarza nie zobaczy płci dziecka na monitorze USG!

W trzynastym tygodniu ciąży ruchoma staje się także głowa dziecka, a całe ciałko prostuje się. I tak dumnie „wyprostowany” wchodzi w II trymestr, w czasie którego będzie rósł i doskonalił swoje narządy wewnętrzne!