Kiedy zaczyna bić serce?

To niewiarygodne, ale jest taki moment życia człowieka, kiedy (dosłownie!) nie ma serca. To pierwsze 3 tygodnie życia płodowego – potem już zawsze, aby żyć trzeba mieć serce.

Na początku serce nie przypomina wyglądem znanego nam, dojrzałego narządu. Jest po prostu rytmicznie pulsującą „rurką”, a podział na komory lewą i prawą nastąpi dopiero później. Tą „rurką” już w 21 dniu od poczęcia przepływa krew i zaczyna krążyć prostym jeszcze, ale już niezależnym od mamy krwiobiegiem! Serce rozwija się szybko i już w 17 tygodniu przepompowuje aż 24 litry krwi na dobę.

Około 14 tygodnia życia płodu serduszko dziecka ma 6 mm i jest już na tyle duże, że można je zobaczyć w badaniu USG! Jest jednocześnie na tyle małe, że ocena, czy rozwija się prawidłowo jest jeszcze niemiarodajna. Żeby lekarz mógł dokładnie ocenić budowę i kondycję serca trzeba poczekać aż urośnie do 20 mm, czyli do 20 tygodnia ciąży.

Pierwsze bicie serca maluszka można usłyszeć już około 10 – 12 tygodnia życia płodowego, ale tylko za pomocą specjalistycznego aparatu Dopplera przetwarzającego przepływ krwi na dźwięk. Za pomocą zwykłego stetoskopu bicie serca dziecka będzie słyszalne dopiero około 18 tygodnia ciąży. Warto poczekać – tej chwili nie zapomnisz już nigdy! Przed zbliżającym się porodem bijące serce możesz usłyszeć bardzo wyraźnie podczas badania KTG – to szybki, rytmiczny, pulsujący dźwięk. Serce dziecka bije z oszołamiającą dla dorosłego człowieka prędkością 120 – 160 uderzeń na minutę. Dla porównania Twoje serce w stanie spoczynkowym uderza tylko 70 razy w ciągu minuty.

Rozwój serca płodu kończy się wraz z porodem. W życiu płodowym krew nie dopływała do płuc, co jest niezbędne do życia poza łonem mamy. Kiedy maluch zaczyna samodzielnie oddychać, płuca podejmują pracę dopiero serce zaczyna dostarczać tam krew. Od momentu  narodzin możesz wsłuchiwać się już w bicie serca dziecka bez ograniczeń. Wystarczy delikatnie przyłożyć ucho do jego piersi!