Seks po porodzie

Przed – łóżko kojarzyło ci się z seksem, po – ze spaniem. I to jak zając czujnym, rwanym, wciąż na „nasłuchu”. Czy upojne noce mogą powrócić?

Najpierw, zanim popadniesz w panikę sprawdzimy jak to jest u innych. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili stosowne badania, które wykazały, że dwie pary na dziesięć powraca do współżycia już 4 tygodnie po porodzie, a jedna na dziesięć dopiero po upływie pół roku. Znalazły się też pary, które gotowe do pojęcia na nowo współżycia były dopiero kiedy maluch kończył pierwszy, a nawet drugi rok życia. Po roku od porodu połowa badanych współżyła rzadziej niż przed narodzinami potomka. Dlaczego? Jako główne powody badani wskazywali: ciągłe zmęczenie, brak prywatności ( bo przecież dziecko jest ciągle gdzieś obok), spadek libido.

Wniosek? Nie ty jedna borykasz się z trudnościami w powrocie do satysfakcjonującego seksu po porodzie. Do listy powodów, oprócz wskazywanych przez badanych możesz dopisać swoje: strach przed bólem, strach przed kolejną ciążą (zwłaszcza, jeśli poród nie należał do łatwych), brak poczucia własnej atrakcyjności, trudności w pogodzeniu ról matki i kochanki, konflikty między partnerami związane z nowa sytuacją itp.

Kiedy zacząć?

Z punktu widzenia lekarza-ginekologa powrót do współżycia jest możliwy już ok. 6 tygodnia po porodzie. Z twojego punktu widzenia – kiedy tylko masz ochotę i jesteś na to gotowa. Pamiętaj, ze 6 tygodni nie jest magiczną granicą przed którą inne formy bliskości erotycznej: pieszczoty, pocałunki są zakazane! Jeśli nie czujesz się gotowa do współżycia tak szybko nie spieszcie się. To tak delikatna materia, że pośpiech, frustracja i naciski jej nie służą.

Przed rozpoczęciem współżycia wybierz się na wizytę do twojego lekarza. Podczas badania sprawdzi czy szwy po nacięciu lub pęknięciu krocza zagoiły się, a także czy nie ma innych przeciwwskazań. Jeśli obawiasz się bólu lub odczuwasz suchość w pochwie poproś lekarza o wskazanie odpowiedniego dla ciebie żelu nawilżającego, który ułatwi współżycie.

Spróbuj po porodzie ćwiczyć mięśnie Kegla, dzięki którym będziesz mogła czerpać radość z seksu. Po porodzie mięśnie dna macicy i ściany pochwy mogą być rozciągnięte i wiotkie co sprawia, że odczucia seksualne mogą być mniej satysfakcjonujące niż przed porodem. Dlatego kilka, kilkanaście razy dziennie zaciskaj i rozluźniaj ściany pochwy, tak jakbyś starała się powstrzymać mocz.

Jak zacząć?

Tak by to był pierwszy raz. Bo w pewnym sensie tak jest – jako rodzice kochacie się po raz pierwszy! Dlatego zacznijcie od delikatnych pieszczot na nowo testując pozycje przy których nie będziesz odczuwała bólu, a które będą dawały ci jak najwięcej satysfakcji. Może się okazać, że lubicie się kochać zupełnie inaczej niż przed! Do miłości przystąpcie zatem otwarci na nowe doznania, doświadczenia, radości i trudności!

Co z tą psychiką?!

Często bywa tak, że problemy z podjęciem współżycia nie leżą po stronie fizjologii, a psychiki. Być może ty czujesz żal do partnera, że zbyt dużo obowiązków związanych z dzieckiem spoczywa na tobie. Może czujesz się nie dość atrakcyjna? Partner może czuć się odrzucony lub zły, że mała postać w pieluchach zawłaszcza cię całą? Może macie kłopoty w odnalezieniu się w nowych rolach i sytuacjach. Starajcie się o tym rozmawiać na bieżąco, aby uniknąć nawarstwiania się żalów i pretensji. Opowiedzcie sobie o swoich obawach i odczuciach. Taka szczera rozmowa może stać się wstępem do seksu! Da ci poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.

Jeśli po dłuższym czasie nie uda wam się rozpocząć współżycia, a będzie to dla was źródłem niepokoju lub frustracji, zawiodą rozmowy spróbujcie skorzystać z porad specjalistów psychologa lub seksuologa. Z pewnością pomogą wam powrócić do tego fajnego aspektu waszego wspólnego życia!