Chwal tatę!

Po porodzie część mężczyzn odczuwa odrzucenie. Kobieta zajęta niemowlęciem, ucząca się nowej roli, skupiona na jego potrzebach może mniej uwagi poświęcać swemu mężczyźnie. Jak temu zapobiec? Próbować wciągnąć mężczyznę po partnersku do obowiązków domowych!

Zacznijcie od początku

Już od pierwszego dnia życia tata może wykonać wiele ważnych czynności: pomóc zmęczonej mamie w przewijaniu, pielęgnować pępek, pod okiem pielęgniarek nauczyć się kąpieli noworodka. Dobrze, kiedy wieczorna kąpiel stanie się codziennym rytuałem bliskości taty i dziecka. Może być ona także początkiem wieczornego rytmu malucha: kąpiel z tatą, karmienie z mamą i potem wspólne układanie do snu. Bo śpiewać, opowiadać bajki i czytać maluchowi można od pierwszego dnia!

Po powrocie do domu ze szpitala tata może również spróbować radości początkowo krótkich spacerów z dzieckiem. Na początku zapewne mama będzie karmić maleństwo piersią poznając jego rytm spania i czuwania. Z czasem tata może karmić malucha butelką z odciąganym mlekiem mamy.

Robię co lubię!

Starajcie się tak dzielić obowiązkami, żeby każdy rozbił to co lubi, tak aby przebywanie z dzieckiem było przyjemnością a nie ponurym obowiązkiem. Wszyscy znani Ci tatusiowie kąpią swoje maluchy, a twój partner tego nie cierpi? Nie zmuszaj go do tego, bo skutek – to gwarantowane – będzie odwrotny. Zaobserwujcie wspólnie co sprawia mu naprawdę radość – może spacery, może łaskotanie, może chwile na przewijaku – i te czynność niech wykonuje tata.

Swoimi obowiązkami dzielcie się elastycznie: tata umówił się z kolegami na kibicowanie Realowi Madryt, akurat w porze kąpieli – pozwól mu na to! Wróci zadowolony i przejmie nocne karmienie o 3 w nocy.

Chwal tatę!

Uwaga na koniec – koniecznie chwal tatę! Być może uważasz, że nikt lepiej niż Ty nie nakarmi, ubierze, ukołysze i przewinie malucha. Pozwól jednak swojemu partnerowi robić coś po swojemu i chwal go! Pamiętaj – on tak samo jak Ty kocha brzdąca, robi wszystko tak jak potrafi najlepiej, dlatego niepotrzebnymi uwagami możesz go zniechęcić.