Co, jeśli nie pierś?

Choć powszechnie wiadomo, że najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko mamy, zdarzają się sytuacje w których to decyzja o przejściu na mleko modyfikowane jest tą najlepszą – zarówno dla mamy jak i dla dziecka.

Jak zacząć?

 

Przede wszystkim decyzję o zmianie sposobu karmienia malucha skonsultuj z lekarzem. Znając i badając Twojego malucha poleci najwłaściwszą dla niego mieszankę. Czasem, z uwagi na różne względy zdrowotne, lekarz sam zaleci zmianę pożywienia lub dokarmianie malucha. Wraz lekarzem wybierzcie właściwą mieszankę i jej się trzymajcie. Nie eksperymentuj z różnymi rodzajami mleka i karm dziecko tylko tym jednym.

Zacznij maleństwo dokarmiać butelką stopniowo, zaczynając od jednego posiłku dziennie, powoli zwiększając ilość posiłków złożonych z mleka modyfikowanego. Przytulaj maluszka, mów do niego w czasie jedzenia, śpiewaj kołysanki, a z pewnością opowieści o słabszej więzi z powodu karmienia butelką nie staną się Twoim udziałem! Rodzaj mleka podawanego dziecku nie ma znaczenia dla budowania relacji – znaczenie ma atmosfera karmienia, dotyk, „rozmowa”, śpiew, matczyny uśmiech!

Podejmując decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią pamiętaj jednak, że to najczęściej „droga w jedną stronę”. Maluszek szybko przyzwyczai się do butelki – ssanie z butelki jest łatwiejsze i wymaga mniej wysiłku niż ssanie piersi, wiec maluch może nie zechcieć już wrócić do maminego mleka.

Jakie mleko?

Kiedy maluszek ukończy pierwszy miesiąc życia podawaj mu tzw. mleko początkowe. Może ono całkowicie zastępować mleko mamy. Dostępnych jest wiele marek mleka – z pewnością wybierzecie coś dla siebie. Kiedy malec skończy piąty miesiąc życia przejdź na mleko następne, zawierające więcej kalorii, wzbogacone o kolejne składniki przyswajane już przez dziecko np. kleik gryczany czy ryżowy. Mleka następne, które kupisz w aptece lub supermarkecie oznaczone są cyferką 2, w odróżnieniu do mlek początkowych oznaczonych 1. Kiedy maluch skończy rok przejdź na mleko z cyfrą 3 ( tu masz dodatkowo do wyboru różne smaki – miodowy, czekoladowy waniliowy).

Jeśli Twój maluszek jest całkiem zdrowy wówczas sięgnij po zwykłą mieszankę dostępną w sklepie spożywczym – zawiera ono zmodyfikowane mleko krowie (czyli dostosowane do przewodu pokarmowego dziecka) odmineralizowaną serwatkę, laktozę, witaminy, mikroelementy i minerały. Jeśli jednak maluch ma alergię, obniżoną tolerancję laktozy, biegunki, mukowiscydozę czy inne dolegliwości pediatra wyda receptę na specjalistyczne mleko, o innym składzie, dostępne wyłącznie w aptece.

Piersią… łatwiej!

Jeśli bierzesz pod uwagę przejście na butelkę, a Twoja sytuacja życiowa na to pozwala weź pod uwagę fakt, że karmienie piersią jest łatwiejsze, szybsze i tańsze! Zaleca się bowiem wygotowywanie butelek oraz smoczków. Ponadto musisz się zaopatrzyć w specjalna szczotkę do mycia butelek, a jeśli planujesz karmienie np. na spacerze specjalny pokrowiec, dzięki któremu mleko utrzyma prawidłową temperaturę. Przyda Ci się także podgrzewacz lub… garnek z gorącą wodą. Posiłek przygotuj maluchowi zawsze z przegotowanej lub mineralnej wody! Z piersią nie ma podobnych problemów, po prostu masz ją zawsze przy sobie.