Spędzania czasu ze swoim maluszkiem

Spacer…

czyli klasyka. Zwykle zaczynasz spacery z niemowlęciem od najbliższego domowi parku czy skwerku. Starszemu maluchowi proponujesz osiedlowy plac zabaw, żeby zwykle w tym samym gronie mamuś i niań omówić bieżące sprawy. To fajny czas – budujesz sobie w ten sposób nieformalną „grupę wsparcia”, gdzie możesz się wygadać i miło spędzić spacer.

Wycieczka…

czyli poznaję okolicę. Jeśli jednak znudzi ci się trasa: dom – plac zabaw – dom, spróbuj opracować nową, niecodzienną trasę spaceru. Może blisko twojego domu jest las lub jezioro? Może wyprawa w nowe, ciekawe miejsce to tylko kilka przystanków kolejką podmiejską lub autobusem? Naprawdę nie ma się czego bać – jeśli tylko nie szaleje mokry listopad i związane z tym infekcje, możesz podróżować z maluchem do woli. Zaprzyjaźnij się z przewodnikiem po okolicach twoje miejscowości, szperaj w internecie. Z pewnością niedaleko znajduje się ciekawy skansen, lub muzeum – np. Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach, które zachwyci małego faceta (samochody) i kobietę (karety). A są jeszcze: muzeum Guzików (to Łowicz), muzeum Dobranocek (Rzeszów), Muzeum Kolejnictwa (to akurat Jaworzyna Śląska). Rozpowszechniły się również ostatnio atrakcje zwane „mini-zoo” czyli małe farmy z popularnymi zwierzakami – kozami, krowami, królikami – które maluch może pogłaskać, nakarmić. Możliwości jest naprawdę wiele, bo są jeszcze coraz popularniejsze parki jurajskie, ruiny zamków, ogrody botaniczne, zoologiczne itp.

Sport…

czyli w zdrowym ciele zdrowy duch. Najpopularniejszymi sportami, które możecie uprawiać razem już od najmłodszych lat jest jazda na rowerze (najpierw w foteliku razem z mamą czy tatą) i basen. Z trochę starszą pociechą możesz pograć w piłkę, a z pięciolatkiem np. w badmintona. Wystarczy zestaw paletek, lotka i kawałek placu choćby przed domem. Możecie w ciągnąć do zabawy inne mamy i zorganizować turniej osiedlowy?

Pikniki i festiwale…

czyli poznaję świat. Jako stronę startową lub przynajmniej zakładkę ustaw w swoim komputerze stronę Twojego miasta. To tam najczęściej znajdziesz informacje o świetnych inicjatywach plenerowych np.: Pikniku Nauki i Techniki (Warszawa) gdzie dowiesz się jak zrobić Wulkan czy o Pikniku Europa na Widelcu (Wrocław) podczas, którego maluch będzie miał okazję spróbować najróżniejszych europejskich potraw. A może mieszkasz w miejscowości organizującej Święto Ogórka (Kalisz Pomorski, Kruszew, Legnica) czy Ziemniaka (Mońki, Kraków, Kudowa Zdrój)?

Ulep sobie miskę…

czyli zajęcia praktyczno – techniczne. Możecie zapisać się na zajęcia plastyczne (razem!), organizowane przez Ośrodki Kultury: ceramika to propozycja nawet dla całkiem małych ( już 2 – 3 latków), zajęcia z szycia maskotek dla trochę starszych ( 5 latków) i dla całkiem dużych zajęcia fotograficzne czy modelarskie.

Zrób to sam…

czyli weź sprawy w soje ręce! Propozycji ciekawych dla mamy i malucha znajdziesz naprawdę dużo: są Kluby Dziecka, gdzie możesz maluszka zostawić pod fachową opieką, księgarnie (np. Czuły barbarzyńca w Warszawie) urządzające wspólne czytania książek. Na Twoim osiedlu nie ma żadnych propozycji? Tym – lepiej: zorganizujcie się z innymi mami same! Nic tak doskonale nie jednoczy małej społeczności jak wspólne działanie.