Skąd będę wiedziała, że to już?

To pytanie przewija się przez głowy wielu mam, które oczekują na pierwszy poród – skąd będę wiedziała, że to już? Uspokajamy – symptomów porodu, z pewnością nie przeoczysz! Nie wiemy, ile miliardów kobiet przed tobą przeszło poród, wiemy, że żadna go nie przeoczyła!

To już niedługo!

O tym, że poród się zbliża twój organizm może informować cię już na kilka tygodni lub dni przed godziną zero:

Już 4 tygodnie przed porodem brzuch może się obniżyć. Dzieje się tak dlatego, że główka malucha przemieszcza się do kanału rodnego, a dno macicy (wbrew pozorom znajdujące się na górze brzucha!) przesuwa się w dół. Brzuch się obniża, a ty oddychasz swobodniej.

Masz biegunkę lub nękają cię wymioty? Kilka dni przed porodem twój organizm próbuje sam się oczyścić. Dzięki pustej kiszce stolcowej dziecku łatwiej będzie przesuwać się w kanale rodnym.

Kilka dni przed porodem możesz odczuwać skurcze przepowiadające, zwane także skurczami Braxtona-Hicksa. Jak je odróżnić od tych właściwych? Nie bolą, są nieregularne, słabną lub znikają po ciepłej kąpieli, zmianie ułożenia ciała, spacerze.

Jeśli znajdujesz na bieliźnie bezbarwną lub lekko różową wydzielinę, to za kilka dniu lub nawet godzin możesz spodziewać się porodu. Ta wydzielina to czop śluzowy, który w czasie ciąży chronił malucha przed infekcjami. Teraz staje się niepotrzebny i po prosty wypada, bo szyjka macicy staje się bardziej miękka i krótsza.

Odczuwasz ból w okolicach pleców, ud, pachwin? To także możesz być znak zbliżającego się porodu. Główka malucha wsunięta do kanału rodnego uciska na znajdujące się tam nerwy – i stąd ten ból.

Na dobę przed porodem możesz odczuwać zmianę nastroju. Będziesz rozdrażniona, zmęczona, wystraszona, znużona. Albo na drugim biegunie – możesz czuć przypływ energii przenoszącej góry!

Tuż przed spodziewanym rozwiązaniem malec mniej się rusza. Jest już tak duży, że ilość miejsca w macicy nie pozwala mu na dotychczasową ruchliwość!

Wahania łaknienia. Oznaką zbliżającego się porodu może być zmiana apetytu: bądź wilczy głód i pochłanianie niewiarygodnej dotychczas ilości jedzenia lub odwrotnie – zupełny post i mdłości na samą myśl o ulubionej kanapce.

Kilka godzin przed porodem możesz zauważyć na majtkach niewielkie plamki krwi. To całkowicie normalne i fizjologiczne zjawisko jest skutkiem skracania i rozwierania się szyjki macicy. Oznacza, że poród już naprawdę tuż, tuż!

To naprawdę już!

Bezpośrednimi oznakami, że właśnie zaczęłaś poród są:

regularne powtarzające się co 10 – 20 minut skurcze. Skurcze właściwe są bolesne, nie przechodzą po zmianie pozycji czy prysznicu. Z czasem skurcze są coraz częstsze – co 10, 8, 6 minut i dłuższe. Jeśli skurcz pojawia się co 5 – 7 minut i trwa około minutę ruszaj do szpitala!
odejście wód płodowych. Może nastąpić wraz ze skurczami, może też zainicjować poród. Jeśli wody płodowe są zielone lub brązowe a nie przezroczyste – jedź do szpitala. Jeśli są czyste poczekaj na regularne, opisane powyżej skurcze. Jeśli nie nastąpią one w ciągu kilku godzin, również ruszaj do szpitala.
Pamiętaj, że możesz mieć tylko niektóre z oznak porodu. Jeśli czujesz się niespokojna – informuj o sytuacji zaprzyjaźnioną położną lub swojego lekarza prowadzącego. Spokojnie i rzeczowo powiedzą ci co masz robić.

Powodzenia!