Łóżeczko malucha

Łóżeczko malucha, to – oprócz twoich ramion – będzie przez długi czas całym jego światem. A w twoim domu – długo eksploatowanym meblem. Dlatego warto wybrać z przebogatej oferty łóżeczek takie, które będzie bezpieczne, zdrowe, funkcjonalne i piękne! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka.

 

1. Regulacja poziomów. W pierwszych dwóch miesiącach życia malucha, to ważne dla… Ciebie, a zwłaszcza Twojego kręgosłupa. Na początku, gdy malec nie potrafi jeszcze przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie, możesz układać go na najwyższym poziomie – unikniesz ciągłego schylania się i podnoszenia słodkich czterech kilo. Potem możesz materac nieco obniżyć, aż do 3 poziomu, kiedy malec zacznie wstawać.

2. Szczebelki czy ścianki? Do wyboru mamy różne modele łóżeczek: tradycyjne z okrągłymi szczebelkami, ze szczebelkami szerszymi i płaskimi lub z pełnymi (dwiema) ściankami. Najwygodniejsze dla malucha będą te tradycyjne z okrągłymi szczebelkami: dziecko wszystko widzi, bo przestrzenie pomiędzy nimi są dość szerokie, a kiedy zaczyna wstawać i siadać łatwiej mu takie szczebelki chwytać.

3. Z szufladą lub bez. Wybierając łóżeczko masz do wyboru takie, które mają dolną szufladę (czasem dwie), do której możesz włożyć pościel, kocyk i inne łóżeczkowe akcesoria.

4. Wyciągane szczeble. Większość łóżeczek ma wyciągane dwa szczebelki, tak aby maluch, który już podrośnie i potrafi chodzić mógł łatwo do łóżeczka wejść i z niego wyjść. Oczywiście jeśli chcesz unieruchomić roczniaka( bo idziesz się kąpać, a na kuchence wrze zupa) możesz szczebelki łatwo włożyć i dziecko z pewnością ich samo nie wyjmie.

5. Dwa w jednym. Jeśli chcesz zaoszczędzić i korzystać z łóżeczka dłużej, możesz wybrać takie z możliwością „przerobienia” go na łóżko dla większego dziecka.

6. Dobry materac – zdrowy kręgosłup. Cena łóżeczka na ogół nie obejmuje materaca i możesz wybrać sobie dowolny jego model do upatrzonego łóżeczka. Wybierz, zgodnie z zaleceniami lekarzy – materac dość twardy. Do wyboru masz materace z materiałów naturalnych: włókien kokosowych itrawy morskiej, ale też sztucznych: pianki poliuretanowej, której zaletą jest nie-alergiczność.

7. Łóżeczko mobile. Jeśli masz duży dom lub taras i odczuwasz potrzebę przemieszczania się z łóżeczkiem możesz kupić takie, które mają kółeczka. Możesz wówczas z salonu łóżeczkiem, w którym śpi maluch, wyjechać wprost na taras, balkon czy patio, aby dziecko zażyło powierza i słonka. Jeśli jednak dysponujesz małą przestrzenią kółka są raczej zbędne, a i w dużych domach nie każdy maluch lubi budzić się w zupełnie innym miejscu niż zasnął!

8. Postaw na bezpieczeństwo. Kupując łóżeczko sprawdź czy jest solidnie wykonane: nie wystają śruby lub drzazgi. Takie niedoróbki mogą łatwo malca skaleczyć.

9. Łóżkowe bonusy. Aby przyciągnąć uwagę mam producenci łóżeczek prześcigają się w pomysłach na uatrakcyjnienie łóżeczka: możesz więc nabyć łóżeczko z baldachimem ( uwaga kurz!), łóżka z nakładkami pomagającymi przetrwać ząbkowanie ( maluch gryząc gumową część łagodzi ból) czy łóżeczka z nakładanym przewijakiem (to wygodne!), łóżeczka z ramkami na zdjęcia i obrazki. Wybierając łóżko z gadżetami kieruj się rozsądkiem, odpowiedz sobie na pytanie czy naprawdę „tego czegoś” potrzebujesz