Wiek ojca ma znaczenie!

Dużo się mówi o znaczeniu wieku mamy dla zdrowia malucha i przebiegu ciąży. Tymczasem wiek ojca też ma znaczenie.

Trudniej donosić, gdy starszy…tata!

Do takich wniosków doszli francuscy naukowcy, którzy początkowo planowali przeanalizować wpływ wieku matki na ilość komplikacji w przebiegu ciąży będącej wynikiem sztucznego zapłodnienia metodą IUI. Metoda ta polega na laboratoryjnym „wybraniu” najszybszych i najsilniejszych plemników i wprowadzeniu ich bezpośrednio do jamy macicy, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Naukowcy obserwowali aż 21 tysięcy par, które oczekiwały dziecka dzięki tej metodzie i odkryli, że ryzyko komplikacji wzrasta po ukończeniu przez matkę 35 roku życia i 40 roku życia ojca. Najbardziej zaś zdziwił naukowców fakt, że wiek ojca wpływa na … donoszenie ciąży!

Mimo, że badania prowadzone były na grupie par, których ciąża była wynikiem sztucznego zapłodnienia naukowcy twierdzą że wyniki badań można generalizować.

Młodszy tata to…mądre dziecko!

Z kolei australijscy naukowcy z University of Queensland postanowili zbadać związek miedzy wiekiem rodziców, a inteligencją potomstwa. Przebadano dokładnie 33 437 dzieciaki. Testy zdolności umysłowych przeprowadzano im trzykrotnie: w wieku 8 miesięcy oraz 4 i 7 lat. Badano wrażliwość zmysłów, koordynację ruchową, zdolność myślenia i wyciągania wniosków, uwagę, pamięć. Dodatkowo siedmiolatkom zaserwowano testy na czytanie i liczenie.

I co się okazało? Otóż dzieci starszych ojców osiągały słabsze wyniki w przeprowadzonych testach. Odwrotnie „działał” natomiast wiek mamy: im starsza mama tym wynik testu lepszy!

Winny? Zmutowany plemnik!

Komórki jajowe powstają już w życiu płodowym. Dziewczynki przychodzą na świat z „gotowymi” jajeczkami. Ich liczba w czasie życia kobiety już nie wzrośnie. Inaczej rzecz ma się z plemnikami – powstają one w ciągu życia mężczyzny. Dlatego znacznie wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko mutacji materiału genetycznego. Naukowcy ostrzegają, że jakość spermy znacząco spada po 45 roku życia. Stąd im starszy tata, tym większe ryzyko wystąpienia chorób. Poza tym u dzieci ojców powyżej 50 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Obliczono, że w jednym przypadku na pięć za zespół Downa odpowiedzialny jest materiał genetyczny zawarty w plemniku.

Planując ciążę weźmy zatem pod uwagę wiek przyszłego taty i pamiętajmy, że i on do ciąży powinien się przygotować choćby przez rzucenie palenia, nałogów itp. Nie trzeba rezygnować z późnego ojcostwa, ale warto mieć świadomość zagrożeń, które za tym idą.