Niepłodność

Niepłodność, bezpłodność, zaburzenia płodności – to słowa, o których kobieta pragnąca dziecka chciałaby zapomnieć, wymazać ze słownika. Dobrym sposobem oswojenia wroga jest poznanie go – zatem kilka słów o problemach z płodnością. A wróg to częsty – bo aż 18 % par ma problemy z płodnością!

Jednym z czynników ryzyka niepłodności jest wiek kobiety. Jakie są niebezpieczeństwa związane z późnym zajściem w ciążę?

 Bezpłodność i niepłodność to nie to samo!

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia: bezpłodności i niepłodności. Bezpłodność jest nieodwracalna, trwała. U kobiet wiąże się z usunięciem macicy czy jajników lub zaprzestaniem jajeczkowania. Bezpłodności nie można wyleczyć. Leczy się natomiast niepłodność czyli odwracalną niezdolność do zajścia w ciążę. O niepłodności lekarze mówią wtedy, gdy podczas 12 miesięcy regularnego współżycia nie dochodzi do ciąży. To ważne – w leczeniu niepłodności uczestniczy zawsze oboje partnerów, nawet jeśli przyczyna leży po jednej ze stron: statystycznie w 75 % przypadków przyczyny leżą po obu stronach, w 25 % przypadków tylko po stronie kobiety.

Z biegiem lat – trudniej!

Jedną z przyczyn problemów z płodnością jest wiek kobiety. Warto o tym wiedzieć, ponieważ jest to czynnik, na który mamy – poza specyficznymi sytuacjami życiowymi – wpływ. Zatem myśląc o macierzyństwie, bierzmy pod uwagę fakt, że z wiekiem jest po prostu trudniej. Od jakiego wieku jest już trudniej ? Już po 31 roku życia zajście w ciążę jest trudniejsze niż dla dwudziestolatki! Według badań spadek niepłodności z wiekiem przedstawia się następująco:

• między 20 a 29 r. ż – tylko 8%,
• między 30 a 34 r. ż – to już 15 %,
• między 35 a 39 r. ż – 22 %,
• między 40 a 44 r. ż – aż 29 %.

Wiąże się to z wiekiem jajeczek u kobiet – im starsze jajeczko tym większe ryzyko uszkodzeń chromosomów w komórkach. Wiek kobiety wpływa również na gospodarkę hormonalną w organizmie – jej zaburzenia mogą powodować trudności z zajściem w ciąże.

Nie lekceważ psyche!

Oprócz wieku istnieje wiele innych przyczyn niepłodności: niewydolność jajników, endometrioza, mięśniaki macicy, stres, używki, torbiele jajników, zaburzenia owulacji i wiele innych. Zdarza się i tak, że wyniki badań medycznych obojga partnerów nie odbiegają od normy, a upragnionej ciąży nie ma. Być może w grę wchodzą wówczas czynniki psychologiczne – dość częste, a jednak najmniej zbadane. Warto wtedy udać się do psychologa, większość klinik leczenia niepłodności ma w swej ofercie takie wizyty. Czasem kilka sesji potrafi zdziałać cuda!

Pamiętaj, że jeśli dowiesz się o waszej niepłodności – nie jest to wyrok. Są różne, naprawdę skuteczne, sposoby leczenia tego zaburzenia. Warto korzystać z rozmów z psychologiem. Specjalista pomoże w – oprócz skupieniu się na planowanej ciąży – dostrzegać i dbać o związek z partnerem. Wiele kobiet w tym trudnym okresie ma pewien kłopot z dostrzeganiem potrzeb partnera czy budowaniu z nim relacji, walcząc tylko o jeden cel – dziecko. Dzięki odpowiedniej opiece psychologicznej czas ten będzie również czasem zacieśniania więzi. To również ważne!