Czy twój wiek ma wpływ na przebieg ciąży?

Pragniesz zostać mamą po trzydziestce? Twoja ciąża ma ogromne szanse przebiegać zdrowo i prawidłowo. Ważne jest jednak, abyś miała świadomość pewnych odmienności związanych z późniejszym macierzyństwem.

 

Płodność po trzydziestce

Być może na poczęcie malucha będziesz musiała poczekać nieco dłużej niż dwudziestopięciolatka. Z wiekiem kobiety obniża się płodność i zajście w ciąże po 30 jest po prostu nieco trudniejsze. Zdolność kobiety do zajścia w ciążę kształtuje się wraz z wiekiem tak:

• między 20 a 29 r. ż – tylko 8%,
• między 30 a 34 r. ż – to już 15 %,
• między 35 a 39 r. ż – 22 %,
• między 40 a 44 r. ż – aż 29 %.

Dlaczego tak jest? Z dwóch powodów. Po pierwsze: znaczenie ma wiek jajeczka – im starsze ty większe prawdopodobieństwo uszkodzeń chromosomalnych w komórkach. Po drugie: zaburzenia hormonalne spowodowane wiekiem kobiety mogą powodować kłopoty z zajściem w ciążę.

Nie bój się badań prenatalnych!

Po ukończeniu 35 roku życia każda kobieta ma prawo do nieodpłatnych (refundowanych przez NFZ) badań prenatalnych. Obowiązek poinformowania o badaniach i miejscach ich przeprowadzania ma każdy ginekolog-położnik prowadzący ciążę. Pamiętaj, że wyniki tych badań najprawdopodobniej Cię uspokoją i pomogą przejść przez ciążę bez stresu. W przypadku niektórych schorzeń pozwalają na leczenie jeszcze w twoim brzuchu. Jeśli jest to niemożliwe – ratują życie, bo wiedząc o chorobie możesz odpowiednio przygotować się do przyjścia malucha na świat.

Po 35 roku życia wrasta prawdopodobieństwo zespołu Downa u malucha. Dla porównania:

• mama 24 letnia, to ryzyko 1:1400,
• mama 35 letnia, to ryzyko 1: 350,
• mama 40 letnia, to ryzyko 1:100.

Pamiętaj jednak, że na sto mam w wieku 40 lat aż 99 urodzi zdrowe dziecko!

Jakie badania możesz wykonać?

Wraz z lekarzem macie szereg badań diagnozujących płód. Różnią się poziomem inwazyjności i ryzyka poronienia. Doświadczony lekarz wybierze te najbardziej odpowiednie dla ciebie. Najpopularniejsze badania płodu w łonie matki to:
• najbardziej znane i dostępne badanie prenatalne i wykonywane u każdej ciężarnej bez względu na wiek to, oczywiście, USG. To badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla mamy i dziecka. W ciąży wykonuje je się standardowo 3 razy. Badanie ocenia stan malucha, wiek ciąży, ilość dzieci, wykrywa wady wrodzone, wskazuje na położenie dziecka, jego płeć itp.
• jeśli skończyłaś 35 rok życia lub istnieje podejrzenie wady wrodzonej wówczas wykonuje się amniopunkcję. Lekarz za pomocą cienkiej igły pobiera płyn owodniowy. Na podstawie tego płynu określa się czy dziecko nie ma wad chromosomalnych. Ryzyko poronienia w wyniku takiego badania wynosi: od 0,1 do 1 % przypadków.
• większe ryzyko poronienia niesie za sobą biopsja trofoblastu czyli pobranie przez szyjkę macicy próbki łożyska. Na jego podstawie – podobnie jak w amniopunkcji – określa się czy występują wady chromosomalne.
• lekarz może zdecydować także o wykonaniu testu potrójnego. Polega on po prostu na pobraniu krwi od matki i badaniu stężenia następujących substancji: AFP, beta hCG i wolnego esteriolu. Każda wada płodu ma specyficzne dla siebie stężenie tych substancji i na tej podstawie stwierdza się możliwość wystąpienia wady wrodzonej.

Znajdź dobrego lekarza

Doświadczony lekarz to podstawa w prowadzeniu późnej ciąży. Zleci ważne badania, poinformuje cię możliwych komplikacjach, a potem skupi się na plusach późnego macierzyństwa. Znajdź zatem kogoś do kogo będziesz miała zaufanie, z kim bez skrępowania podzielisz się swoimi wątpliwościami. Porozmawiaj z lekarzem o możliwości cesarskiego cięcia, bowiem u 40-latki pewne trudności może nieść za sobą poród fizjologiczny ze względu na mniejszą elastyczność struktur miednicowych. Nie wahaj się także przed zadawaniem wszelkich nurtujących cię pytań, tak często jak tego potrzebujesz.