Weź pigułkę!

Nie tak dawno temu pigułka obchodziła swoje 50 urodziny. W ciągu pół wieku swego istnienia zdążyła przeprowadzić w latach 60 rewolucję seksualną, a dziś jest niekwestionowaną królową antykoncepcji – dziś jest najczęściej proponowaną przez ginekologów metodą zapobiegania ciąży. Dlaczego jest tak popularna? Bo jej skuteczność wynosi blisko 100 procent!

Pigułka? Tylko z przepisu lekarza!

Lekarze zalecają tabletkę antykoncepcyjną i tylko lekarz może zdecydować, że tabletkę będziesz zażywać. Wszystkie bowiem pigułki wydawane są na receptę przepisaną przez lekarza. Ginekolog po dokładnych badaniach i wywiadzie lekarskim może zapisać jedną z wielu dostępnych na rynku, odpowiednią dla ciebie pigułkę. W żadnym wypadku nie bierz tabletek na własną rękę – np. opakowań odziedziczonych po koleżankach. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do zażywania tabletek antykoncepcyjnych, o których  możesz nie wiedzieć, np: wiek, palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu, choroby układu krążenia w wywiadzie rodzinnym i inne.

Jeśli planujesz ciążę

Jeśli chcesz odstawić antykoncepcję hormonalną i planujesz zajść w ciążę, skontaktuj się z lekarzem, bowiem cykle miesięczne po niej mogą się różnić od normalnych: mogą być bezowulacyjne bądź nieregularne albo znacznie wydłużone. U każdej kobiety powrót do standardowych cykli przebiega inaczej, dlatego ważne jest konsultowanie się ze specjalistą. Możliwe jest zajście w ciążę tuż po odstawieniu pigułek, jednakże lekarze zalecają odczekanie 2 miesięcy.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – pytaj swojego ginekologa. I pamiętaj – masz prawo do najdziwniejszych pytań.