Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? To zależy.

W sondażu przeprowadzonym przez Interia.pl, kobiety udzielały odpowiedzi „po studiach” i „jak ustawimy się zawodowo i życiowo”. Kiedy to jednak stwierdzimy – jak awansujemy na kierownicze stanowisko? A może jak nasza pensja przekroczy 8 tys. netto? Czy może wtedy, gdy kupimy apartament? Jak skoczymy 18 razy ze spadochronem? Zawsze jest coś do zdobycia i dosyć łatwo jest tę granicę przesuwać.  Miejmy świadomość, że biologicznie najlepszy czas to wiek między 20 a 30 rokiem życia. Wiedząc to, znając siebie, biorąc pod uwagę naszą sytuację życiową i emocjonalną podejmijmy najlepszą decyzję.

Jak się przygotować do ciąży?

Przyszła mama powinna przed planowaną ciążą przygotować się w następujący sposób:

• zrezygnować z picie kawy i alkoholu,
• rzucić palenie,
• wyleczyć zęby,
• zażywać kwas foliowy (0,4 mg dziennie) przez 3 miesiące przed zajściem w ciążę, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego płodu,
• zmienić dietę: polubić warzywa i owoce – bogactwo witamin i minerałów. Włączyć do codziennego menu bogate w wapń produkty mleczne, ryby i orzechy. Jeść produkty bogate w białko czyli: mięso, drób, ryby, jaja. Spożywać produkty bogate w żelazo: buraki i szpinak.

I koniecznie przygotuj do ciąży kondycję fizyczną – wysportowana mama uniknie dokuczliwego bólu kręgosłupa oraz będzie jej łatwiej przy po porodzie, a także później – kiedy trzeba będzie zająć się maleństwem.