FalvitABC menopauzyPozostałe objawy…

Pozostałe objawy menopauzy

Z menopauzą wiąże się proces niedoboru hormonów produkowanych przez jajniki, który u każdej z nas objawia się podobnie. Nasze jajniki zaprzestają „działalności” i jest to całkowicie naturalny cykl kobiecego organizmu. Do najczęstszych objawów menopauzy należą:

1. Uderzenia gorąca.

Zwykle pojawiają się od 6. do 12. miesięcy przed menopauzą, ustępują 2-3 lata później. Można się przed nimi ustrzec zażywając leki oraz prowadząc odpowiedni tryb życia: unikając stresujących sytuacji, częstych zmian pogodowych, ciasnych pomieszczeń, ograniczając spożywanie gorących pokarmów, rzucając palenie papierosów, dbając o odpowiednią masę ciała.

2. Zaburzenia snu.

Najczęściej są to trudności w zasypianiu oraz budzenie się w nocy. Bardzo często występują wraz z uderzeniami gorąca. Mogą mieć charakter przewlekły lub przemijający.

3. Depresja, niepokój psychiczny.

Na naszą kondycję psychiczną może mieć wpływ niedobór estrogenów oraz czynniki społeczne i rodzinne. W tym okresie często martwimy się o rodzinę, dorastające dzieci, męża… Warto zadbać o odpowiednią dawkę codziennego relaksu i odpoczynku.

4. Zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu.

Na tym etapie życia dobrze jest kontrolować poziom cholesterolu. Racjonalna dieta i aktywny tryb życia (częste spacery) ustrzegą nas przed chorobami serca i naczyń krwionośnych.

5. Zaburzenia gospodarki cukrowej organizmu.

W okresie menopauzalnym wzrasta ryzyko cukrzycy typu II. Możemy temu zapobiec – regularne badania glukozy we krwi, racjonalna dieta oraz aktywny tryb życia są najskuteczniejsze.

6. Osteoporoza pomenopauzalna.

Niedobór hormonalny może powodować utratę masy kostnej oraz zmiany w jakości i strukturze kości. Przed osteoporozą można się chronić prowadząc aktywny tryb życia, ograniczając spożywanie kawy, alkoholu, palenie papierosów. Osteoporoza pomenopauzalna jest częstą chorobą kobiet białych i Azjatek, rzadziej natomiast występuje u kobiet czarnych.