FalvitABC menopauzyJak sobie radzić z…

Jak sobie radzić z menopauzą?

Menopauza oznacza jedynie wkroczenie w następny etap życia kobiety. Dożywamy średnio powyżej 80 roku życia, czyli okres postmenopauzalny trwa często nawet ponad 30 lat! Obecnie jest wiele dostępnych metod walki z nieprzyjemnymi objawami okresu menopauzalnego. Zapoznaj się z nimi i przekonaj, że życie w czasie i po menopauzie też jest pełne pozytywnych zdarzeń!

Hormonalna Terapia Zastępcza.

Bądź pod stałą kontrolą lekarza-ginekologa, który omówi z tobą możliwość zastosowania Hormonalnej Terapii Zastępczej.

Preparaty roślinne, witaminy.

Jeżeli z jakiegoś powodu Hormonalna Terapia Zastępcza będzie niewskazana, lekarz wskaże Ci inne dostępne sposoby łagodzenia dolegliwości. Bardzo popularne są preparaty roślinne przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy.

Profilaktyczne badania

W okresie menopauzy wzrasta prawdopodobieństwo występowania niektórych chorób. Wcześnie wykryte są wyleczalne. Pamiętaj o tym i badaj się tak często jak zaleci Twój lekarz.

Aktywny tryb życia

U kobiet prowadzących aktywny tryb życia objawy menopauzy mają lżejszy przebieg. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić sama, aby zmniejszyć menopauzalny dyskomfort: alkohol pij z umiarem, nie pal papierosów, często się relaksuj – spacerem, muzyką, masażem, przed snem wywietrz dobrze sypialnię. Pomyśl o regularnym uprawianiu aerobiku, pływaniu lub bieganiu.

Dieta

Dbaj o odpowiedni poziom masy ciała i kontroluj spożywane kalorie. Wzbogać posiłki o dużą ilość warzyw, owoców, ziarna soi i lnu. Pomocne są także suplementy diety: kwas omega 3, wapń, witaminy D, C i E.

Wizyta u psychologa

Jeśli Twoim problemem związanym z menopauzą są zmiany nastroju, drażliwość, depresja, pogorszenie relacji z bliskimi – odwiedź psychologa. Możesz u niego uzyskać wsparcie psychiczne i pomoc w uporaniu się z dokuczliwymi objawami.